ARM: Huawei ile işbirliğini durduruyoruz!

Çin merkezli dünya devi teknoloji üreticisi Huawei bir darbe daha aldı. Son yıllarda Pekin yönetiminden büyük oranda destek alarak zararına varacak satışlar yaptığı ve bu satışları yapmasının arkasında ülkelerin istihbarat yapısından bilgi toplamak ve ülkelerin elektronik sistemlerini ele geçirerek üstünlük kurmak olduğu iddia edilen ve bununla ilgili binlerce detaylı bilgi ve raporlar açıklanan Huawei zorda.

Çip üreticisi ARM tarafından bugün yapılan açıklamada artık Huawei’ye satış yapılmayacak olduğu, mevcut tüm sözleşmelerin iptal edildiği ve mevcut cihazlar içinde çip desteği sunulmayacak olduğu açıklandı. Bu kararın arkasından Japonya’nın bulunup bulunmadığı bilinmiyor.

ABD’nin aldığı yasak kararının ardından dünyadaki birçok ülke ve devlet bu konuda yeni yasaklar uygulayarak şirketlerinin ABD’de Trump yönetimince alınan karara uymalarını ve Huawei ile işbirliğini durdurmalarını destekliyor.

Milyarlarca dolar değere sahip olan Çinli teknoloji üreticisi dev olan Huawei bundan sonra dünyanın ”batmış” şirketler listesine girecek mi, yoka kendi kendisini geliştirmeye devam ederek sadece Çin merkezli satışlara mı yönelecek merak ediliyor. Çin’de birçok insanın Huawei markasını tercih ettiği kadar, birçok insanın da markayı Pekin yönetimine kendileri hakkında istihbarat bilgisi verebileceği gerekçesi ile kullanmadığı ve Apple ve Samsung gibi markalara yöneldikleri belirtiliyor.

İlişkili Yazılar