Vodafone İngiltere: Huawei ile 5G altyapısı çalışmalarını iptal ettik

İngiltere merkezli dev GSM operatörü EE ve Vodafone’dan yapılan açıklamada Çinli teknoloji üreticisi olan Huawei ile işbirliklerinin tamamen durdurulduğu ve kararın İngiltere için geçerli olduğu açıklandı. Amerikan Başkanı Trump tarafından alınan karar sonrasında dünya devleri tek tek Huawei ile çalışmaları bitirmeye, birbiri ardına anlaşma ve sözleşmeleri iptal etme yarışına girdiler.

Bugün Japonya’daki çip üreticisi ARM’nin Huawei ile sözleşmelerini iptal etmesinin ardından Vodafone tarafından aynı karara varıldığı ve durumun Huawei’ye bildirildiği açıklandı.

Huawei bitiyor mu?

Dünya devlerinin bu kararlarının ardından artık Çinli teknoloji devinin pek bir şansı kalmadı. Blöf yaparak gücünü korumaya çalıştığı iddia edilen Huawei’nin mobil cihazlar, altyapı, üstyapı, bilgisayar ve tüm alanlarda dünya devleri ile çalışmasının engellenmesi sonrasında Çin Devlet Bankası tarafından verilen istihbarat amaçlı sağlandığı iddia edilen milyarlarca dolarlık desteğinde ABD tarafından alınan karar sonrası boşa gittiği iddia edildi. Huawei son günlerde sessiz kalmayı korurken, şirketin yakın zamanda bu nedenle bir basın açıklaması yapmasının mümkün olduğu ve açıklamaları sürdürmesi bekleniyor.

İlişkili Yazılar