Wikipedia: Türkiye’yi AİHM’ye şikayet ediyoruz!

Türkiye basın özgürlüğünde pek adından söz ettirebilecek bir ülke değil. Basın özgürlüğü değerlerine bakmak gerekirse karnesi kötü olan ülkeler arasında olan basın özgürlüğünün sağlanamadığı ülkeler arasında. Wikipedia bu konuda en fazla kritik sorunla karşı karşıya kalan internet sitesi. Basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğüne önem veren Wikipedia internet sitesi tüm dünyada açık ve neredeyse diktatörlükle yönetilen bazı ülkelerde bile Wikipedia erişimi engellenmiyor.

Türkiye’de 2017 yılı Nisan ayında terör örgütü sayfalarında Türkiye’yi kötü gösterdiği iddiası ve ortaya atılan farklı iddialar nedeniyle yasaklanan Wikipedia internet sitesi hakkında yapılan tüm çalışmalara ve Türkiye’yi ‘rahatsız eden’ içeriklerin kaldırılmasına rağmen sitenin açılmadığını belirten vakıf yetkilisi, Ankara’ya bu konuda AİHM’ye başvuracak oldukları açıklamasını gönderdiklerini doğruladı.

ya baskı yapılması gerektiğini, Wikipedia’nın aksi durumda Ankara’daki yetkililer ile yapılan görüşmeler sonucunda açılmayacak olduğunun ispatının ortada olduğu açıklandı. Wikipedia tüm dünyada özgür bir bilgi kaynağı olarak kullanılıyor ve dersler başta olmak üzere tüm insanlık için milyarlarca sayfada milyarlarca faydalı bilgi yer alıyor.

İlişkili Yazılar