DJI drone’lar artık uçakları tespit edebilecek!

DJI drone’lar artık uçakları tespit edebilecek!

Drone kullanımı uçak ve helikopterlerin uçuş güvenlğini tehlikeye attığı için bu cihazların kullanımına katı kurallar getirilmiştir. En bilinen drone markası DJI ise artık bu konuya çözüm getiriyor.

Geçmişte özellikle havalimanı çevresinde uçurulan droneların uçaklara çarpma hadiselerini defalarca duyduk hatta şahit olduk. 2020 yılından itibaren DJI, 250 gramdan ağır olan tüm dronelarına ADB-S sensörü yerleştirecek.

Peki nedir bu ADB-S sensörü?

ADB-S sensörünün ne olduğunu anlayabilmek için FlightRadar24, Skyscanner gibi sitelerin uçaklar hakkında nereden bilgi aldıklarını sormamız gerekiyor. Otomatik Bağımlı Gözetim-Yayın olarak adlandırılan ADS-B sensörü, uçağın uydular aracılığı ile konumunu belirlendiği ve aralıklı olarak durumu hakkında bilgiler yayınladığı bir izleme teknolojisidir. Yani, isteyen herkes 4000 dolara ödeyerek etrafınızdaki uçaklardan bilgi sahibi olmak için ADS-B sensörü satın alabilirsiniz.

DJI AirSense adını verdiği bu teknoloji ADS-B sensörünün yer aldığı drone modelleri etrafındaki uçakları veya helikopterleri drone pilotuna bildirecek. Drone’un uçaklardan otomatik olarak kaçmayacağı, bu konuda insiyatifin yine drone pilotlarına bırakıldığını söyleyelim. Buna ek olarak Federal Havacılık Dairesi’nin drone’lar üzerinde ADS-B’yi zorunlu kılmadığını belirtmek isteriz.

İlişkili Yazılar