Emlak sektörü ve teknoloji

Tüketiciler her gün internet üzerinden bolca arama yapıyorlar. İnsanlar yeni bir eve geçecekleri zaman doğrudan internette araştırma yapıyorlar. 

Sonuçta gayrı menkul uzmanları da internette her gün biraz daha fazla yer alıyor. Ulusal emlakçılar birliği tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, acentelerin % 47’si müşterilerini teknolojik araçlarla piyasa taraması yaparak, buluyorlar. Yine aynı araştırmanın sonucuna göre  gayrı menkul uzmanlarının, ileri teknolojide güncel kalmaları gerekiyor.  Ancak bunu başarmak söylendiği kadar kolay olmuyor. İleri teknoloji kullanımı, zorlu bir süreç olarak emlakçıların karşısına çıkıyor. 

Ulusal Emlakçılar Birliği tarafından yapılan en son araştırma sonuçlarına göre tüketiciler % 90 oranında emlakçılarla çalışmak istiyorlar. Yani 2018 verilerine göre emlakçılar sektörde kral olma potansiyelini koruyor. Emlak siteleri % 47 oranında sosyal medyayı, % 32 oranında MLS süitlerini, % 29 oranında ise aracı kurumun web sitelerini kullanıyorlar.

Alıcıların büyük çoğunluğu istedikleri evi bulmak için, bir mobil cihaz kullanıyor. Cihazlarından evleri inceliyorlar ve ilanların fotoğraflarına bakıyorlar. Bu aşamadan sonra, ise emlak uzmanı ile temasa geçiyorlar. Daha sonra da kesin karar vermek için, ortalama 10 haftada 10 ev geziyorlar.

NAR Başkanı John Smaby’nin sektörde tüketicilerin yeni eğilimleri için yaptığı açıklamaya göre, tüketiciler her zamankinden daha fazla ev ödevi araştırması yapıyor, daha teknolojik araçlar kullanıyorlar. Yine de emlakçılar ev alım satım denkleminin önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

Ankete katılan tüketiciler, ev alım sürecinde en zor adımın doğru mülkü bulmak olduğunu söylüyor. Bunların % 44’ü, ilk adımda kendi kendilerine çevrimiçi arama yapıyorlar. Ancak ilerleyen aşamalarda  tüketicilerin % 87 ‘si bir emlakçıdan yardım alarak,  satın alma prosedürünü tamamlıyor.

Son dönem kullanıcıları göz önüne alındığında çevrimiçi arama yapan  %44 oranı, % 90’lara kadar yükseliyor. İnternette ev arayan insanlar, edindikleri arama bilgilerini ve fotoğraflarını listeliyorlar. Bu listeye göre, gezecekleri evleri belirliyorlar.   

İşte tam da bu aşamada, tüketiciler çevrimiçi olarak edindikleri bilgilerle birlikte emlakçılara geliyorlar.Yeni gelişen emlak piyasasında işler bu sırayla yürüyor.

Emlak acentelerine gelince, hemen hemen hepsi de müşterilerine ulaşabilmek için teknolojiyi gittikçe daha fazla kullandıklarını söylüyorlar. Acentelerin % 93’ü müşterileriyle iletişim kurmak için e-mail yolunu kullanıyorlar.  % 92 oranında bir popülasyon ise iletişim için kısa mesajı kullanıyor. Emlak acentelerinin % 37’si ise anında mesajlaşma servislerini tercih ediyorlar. 

Emlak uzmanları müşterileriyle bağlantı kurmak için kendilerini sosyal medyada da oldukça aktif tutuyorlar. Bu alanda en çok kullanılan platformlar Facebook ve Linkedln olarak göze çarpıyor. Katılımcıların % 59’u ile % 97’si arasında bulunan yüksek bir oran, bu platformları tercih ediyor. Emlak uzmanlarının   % 39 ‘u da Instagram üzerinden çalışıyor.

Gayrı menkul şirketleri ise gittikçe daha fazla MLS platformunu, karşılaştırmalı pazar analizi araçlarını elektronik sözleşmeleri, e-imzaları ve daha fazlası da dahil olmak üzere her türlü özel yazılım araçlarını kullanıcılarına yardımcı olmak için seferber ediyorlar.

İlişkili Yazılar