Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Kullanım açısından, kolay taşınabilirlik gibi avantajlarından dolayı tabletler büyük bir ilgi görmektedir. Piyasada da birçok farklı marka, özellik ve fiyatlarda tabletler bulunmaktadır. Durum böyle olunca kullanıcılar da hangi tableti seçmeleri gerektikleri konusunda büyük kafa karışıklıkları yaşamaktadırlar. Peki, tablet alırken nelere dikkat etmek gerekir?

-İşletim sistemi ve çözünürlük:

İşletim sistemi bilgisayarlarda olduğu gibi tabletlerde de dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Bu sebeple tablet satın alırken işletim sisteminin ne olduğuna dikkat etmelisiniz. İşletim sisteminden sonra çözünürlük de çok önemlidir. Yüksek çözünürlüklü bir tablet daha iyi bir görüntü kalitesi sunacaktır. Dolayısıyla tablet seçerken işletim sistemi ve çözünürlüğü öncelik vermelisiniz.

-Hafıza ve hız:

Almak istediğiniz tabletin hafızasına önem vermelisiniz. Dahili hafıza ne kadar yüksek olursa tabletinizi o kadar çeşitli amaçlarla kullanabilirsiniz. Çeşitli uygulamalar, yüklemiş olduğunuz fotoğraflar, müzikler gibi birçok unsur hafızanızın yeterli olup olmamasıyla ilişkilidir. Düşük hafızalı bir tablet alırsanız bu işlemlerinizin çoğu yarım kalacak ve istediğiniz yeterlilikte olmayacaktır. Aynı zamanda hız da dikkat edilmesi gerekilen unsurlardandır. İşletim hızı yavaş bir tableti rahat kullanamazsınız. Özellikle internet kullanımı, film izleme gibi durumlarda yavaş bir bilgisayardan istediğiniz performansı alamazsınız.

-Amaca uygunluk:

Tablet alırken amacınız çok önemlidir. Örneğin eğer yazı yazmak, internette küçük gezintiler yapmak için tablet almak istiyorsanız klavyeye dikkat etmelisiniz. Dokunmatik ekrandaki klavyenin kullanımına dikkat etmelisiniz. Kullanışlı olmayan dokunmatik ekran sizi zorlayacak ve istediğiniz performansı alamayacaksınız.

-Boyut:

Tabletinizin boyutu da önemli bir ayrıntıdır. Dışarda da tabletinizi kullanmak istiyorsanız her zaman taşıyabileceğiniz bir boyut tercih etmelisiniz. Kullanım amacınızla doğrultulu olarak da tablet boyunuzu seçmelisiniz.

-Şarj süresi ve ağırlık:

Telefon, dizüstü bilgisayarlar gibi tabletlerde de şarj önemli bir unsurdur. Tablet alırken şarj ömrüne dikkat etmeli ve uzun ömürlü bir tablet seçimi yapmalısınız. Bunun dışında tablet ağırlığı da önemlidir. Taşımada ve kullanımda ağır bir tablet sizi daha zor durumda bırakabilir ve kullanışsız olabilir. Bu sebeple tabletinizin ağırlığına da dikkat ederek size en uygun tableti seçebilirsiniz.

-Marka ve garanti:

Birçok marka tablet üretmektedir. Farklı tablet çeşitleri ve seçenekleri arasında bilindik markaların ürünlerine öncelik vermek daha doğru olacaktır. Çünkü marka ürünlerin garanti süreçleri daha uzun ve sorunsuz olacaktır. Aldığınız ürünün garanti süresine, garanti seçenek ve süreçlerine dikkat ederek ürün satın almalısınız. Bu durum sadece tabletlerde değil tüm teknolojik ürünlerde geçerli bir unsurdur. Alacağınız ürünlerin garanti seçenekleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

-Fiyat:

Tabi ki fiyat en büyük öneme sahip unsurdur. Tablet seçerken ürünün fiyatını kendinize göre belirlemelisiniz. Öncelikle kendi bütçenize uygun bir fiyat aralığı belirlemeniz gerekmektedir. En düşük ve en geniş fiyat aralığınızı belirledikten sonra tabletlerin fiyatlarını araştırmaya başlayabilirsiniz. Bilmelisiniz ki her fiyatı yüksek ürün kalitelidir diye bir kural yoktur. Daha uygun fiyatlı ve kaliteli tabletler de bulabilirsiniz. Tablet fiyatları aynı zamanda özellik ve kullanış amaçlarına göre de farklılık göstermektedir. Çocuklara uygun belirli seviyede kullanılabilen tabletler olduğu gibi tüm işlerinizi yürütebileceğiniz tabletler de bulunmaktadır.

  Tüm bu unsurları dikkate alarak tablet seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Sizin için önemli olan unsurlara öncelik vererek seçenekleri azaltarak en son size en uygun tableti satın alabilirsiniz. Kullanacağınız programları, kullanım kolaylığını da göz önünde bulundurarak tabletlerinizi seçmelisiniz. Aynı zamanda da alacağınız ürünün görselliğine de dikkat etmelisiniz. Gözünüze hoş gelmeyen bir cihazı özellikle ilerleyen zamanlarda kullanmak istemeyeceksiniz. Ancak şık tasarımlı bir tableti kullanmaktan hiç bıkmayacaksınız. Son olarak ise tablet almadan önce internetten kullanıcı yorumlarını okuyarak ürün hakkında farklı yorumlara ulaşabilir ve kararınızı bu doğrultuda da verebilirsiniz.

İlişkili Yazılar