Yazma korumalı disk hatası çözümü

Fotoğraf, video, belge ve birçok verileri yanımızda taşımak için USB disk kullanıyoruz. Kopyalama işlemi yaparken zararlı yazılım, virüs veya bazı programlar nedeniyle yazma korumalı disk hatası önümüze çıkar. Yazma korumalı disk hatasını çözmek için üç yöntem bulunuyor.

Regetid Yöntemi

Windows+R tuşlarını kullanarak başlat, çalıştır penceresini açtıktan sonra küçük harflerle regetid yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza bir kayıt defteri açılacaktır. Pencerenin sol tarafından Hkey Local Machıne, System, CurentControlSet, Control, StorageDevicePolicies adımlarını takip edin. Sağ bölümde açılan pencerede WriteProtection’a sağ tıklayıp düzenle dedikten sonra değerini sıfır yapıp, tamam diyoruz. USB belleğinizi sağlıklı bir biçimde kullanmaya devam edebilirsiniz.

USB.reg Dosyası Oluşturma Yöntemi

Bu karışık adımları takip edemezseniz, bu verileri not defterine yazarak da yapabilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri not defterine yazın. Dosya, farklı kaydet diyerek ismini USB.reg yazın. USB.reg’e çift tıklayın çalıştırın. Yukarıdaki manuel yapılan işlemler, otomatik olarak yapılmış olacak.

USB.reg Dosyası Bilgileri

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies]

‘’WriteProtect’’=dword:00000000

CMD Yöntemi

Başlat, çalıştır, cmd yolunu takip ederek komut sistemini açıyoruz. İşlemleri yaparken USB disk bilgisayara bağlı olmalıdır.

DISKPART yazıp entere basarak komutu çalıştırın.

Karşınıza çıkan pencereye list disk yazıp entere basın.

Açılan pencereyi kontrol ederek sürücüleri inceleyin. USB diskinizi görüyorsanız, select disk 1 yazın entere basın.

USB diskin korumalı olup olmadığı bu işlemde belli olacak. Attributes disk yazıp entere basın.

Attributes disk clear readonly yazıp entere basın.

Bu işlemlerin ardından USB diski rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

İlişkili Yazılar