Türkiye’de iPhone satışları düşüyor

Türkiye’de son dönemde yükselen fiyatları nedeniyle iPhone modellerini satın alabilen kişilerin sayısında azalma var. iPhone modellerinin 14 bini geçen TL karşılığı dolayısı ile kullanıcılar Android modellerini tercih etmek zorunda kalıyor. 2019’a kadar iPhone 6 modeli ve iPhone 7 modelini tercih ederek daha düşük fiyatlı model olsa da güncel teknolojiye ayak uyduran modelleri kullanan kullanıcılar bugün artık bu cihazları kullanmaktan sıkıldı. Güncelleme desteğinin kesilmesi sonucunda iPhone modellerinin kullanım oranlarında azalma olması normal karşılanıyor.
iPhone modellerinin satış rakamlarının 7 modellerinden sonrası modeller çok yüksek fiyatlar ile satış yapıldığından dolayı ciddi bir fiyat indirimine ihtiyaç duyduğu, dolar kurunun bunu engelleyen bir neden olduğu sürece vergi indirimi yapılmasının da mümkün olsa da yapılmayacağından dolayı iPhone modellerinin Türkiye’de satışlarının düşüş yaşamaya devam etmesi muhtemel. iPhone modellerinin satışlarındaki düşüş markanın zarar etmesine sebep olmasa da satışların düşmesi kar oranlarının Türkiye Apple için düşmesine sebep oluyor.

Apple’ın marka değeri dünyanın en zengin ilk 3 şirketi arasında 2. sırada olmayı koruyabilecek güçte ve 1. sıraya yerleşebilir.

İlişkili Yazılar