Google, Huawei Mate 20 pro’yu yeniden Android Beta programına dahil etti!

Google, Huawei Mate 20 pro’yu yeniden Android Beta programına dahil etti!

Bildiğimiz gibi Google’ın Huawei ile ilişkilerini askıya alması ile başlayan ,sonrasında ve ARM’ın işlemci üretimini engellemesine kadar uzanan süreçte uygulanan yaptırımlardan birisi de, Mate 20 Pro‘nun Android Q Beta programından çıkarılması olmuştu.

ABD ve Huawei arasında gerilim devam ederken, Huawei ile ilşkilerini askıya alan firmalar tek tek geri adım atmaya başladı. Bu kapsamda Mate 20 Pro Android Q Beta programına yeniden dahil edildi.

Huawei için Android Q Beta süreci yeniden başladı!

Şu anda developer.android.com adresini ziyaret edenler Huawei Mate 20 Pro modeline Android Q Beta sürümünü yüklemek için gerekli talimat ve dosyalara erişebiliyorlar. Şimdi en çok merak edilen konu ise ilişkilerin akıbeti.

Google’ın ilişkilerini askıya alma süreci 90 gün ertelenmişti. Ancak, tekrar çalışmaya başlayacağını açıklaması Huawei’yi ve daha da önemlisi Huawei marka bir akıllı telefona sahip olan kullanıcıları oldukça rahatlatacaktır.

Tabi, ABD’nin emirlerine uymak zorunda olduğunu belirten Google’dan bu konuda bir adım gelip gelmeyeceği şu anda bilinmiyor. Google’ın öncesinde Wi-Fi Alliance, JEDEC ve Bluetooth SIG‘in üyelik listesine Huawei’yi tekrar eklediğini belirtmek isteriz.

İlişkili Yazılar