ADSL, VDSL Farkı

ADSL teknolojisinin gelişmesi ile bireysel kullanıcılara daha yaygın hizmet sağlanmıştır. Bu hizmet kapsamında standart olarak 1 MB / Saniye hızında ve 4 ila 6 GB kotaya sahip paketler tercih edilmiştir. Bu günün teknolojisiyle mobil cihazlarımızda kullandığımız internet miktarı o dönemler hane halkının evinde kullanabildiği toplam veri miktarına karşılık gelmektedir.

Sonrasında ADSL altyapısı gelişme kaydederek ADSL2+ teknolojisine erişerek 16 MB / Saniye ile 24 MB / saniye arasında indirme hızları sağlayacak duruma gelmiştir. Mobil cihazların gelişmesi ile yetersiz gelen kotalar kaldırılarak “Adil Kullanım Kotası” getirilmiş ve sınırsız kullanım kısıtlı da olsa mümkün olmuştur.

VDSL ve Fiber Teknolojiler

Fiber internet teknolojisi çok yüksek miktarlarda indirme ve yükleme hızlarına imkan tanımaktadır. Bu hızlar 300 Mb / Saniye’yi bulabilmektedir. Tanıdığı güzel imkanın yanında yatırım maliyetleri çok yüksektir. Bundan dolayı bu altyapının bulunduğu bölgeler enderdir.

Ülkemizde kullanıcıların büyük çoğunluğu hala ADSL teknolojisi ile internete bağlanırken son teknoloji olan fiberi her kullanıcıya ulaştıramayan altyapı şirketleri buna çözümü diğer ülkelerde de yaygın kullanılan VDSL teknolojisini bulmuştur.

VDSL teknolojisi, mahallenize kadar gelen kablonun fiber altyapıda olduğunu, mahallenize yerleştirilen kutudan size ulaşan kablonun ise bakır olduğunu ifade etmektedir. Fiber kadar hız sağlanamasa da kutuya yakın kullanıcılar için büyük kayıplar yaşatmayan bu sistem şu an yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

İlişkili Yazılar