İnternet Ne İçin Denetlenir?

Internet üzerinden açılan, gerek bilgi vermek gerekse iletişimi sağlamak ve bilgi depolama gibi işlemleri gerçekleştirmek amaçlı siteler web siteleri olarak adlandırılır.

Web Sitelerindeki Tehlikeler

Yararlı olan pek çok site haricinde tehlikeye neden olabilecek pek çok site bulunmaktadır. Aile kilidi olmadığı müddetçe bu sitelerin çoğu çocukların erişebileceği uzaklıktadır. Sitelere reklam veren kurallara aykırı firmalar olabilir. Ayrıca resmi kurumlar tarafından belirlenen özellikle çocuklar için müstehcenlik içeren reklam ve resimler bulunabilir. Diğer bir tehlike ise siteler aracılığı ile önemli ve gizli bilgilere sızılmasıdır. Gerek şirketlere gerekse savunma ve devlet için önemli bilgiler içeren bilgisayar, donanım ve sitelere, denetim olmadığı müddetçe sızma ve virüs ardahan nakliyat gibi istanbul escorts tehlikeli durumlar meydana gelebilir.

Ayrıca satış ve pazarlama yapan web siteleri de mevcuttur. Kitap, giysi ve daha birçok alışveriş bu siteler aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Ancak zayıflama ilaçları gibi ve insan sağlığına, canına kast edecek pek çok araç, gereç ve gıda takviyelerinin de internet satışı mevcuttur. Üstelik bu ürünlerin devlet tarafından ve gerekli mercilerden izni bulunmamaktadır. Video, film ve dizi yayınlayan bazı kanallarda bu dizi ve filmler argo ve kaba üslup içeren sözleri sansürlemeden koymaktadır. Ayrıca Atatürk ve devlet büyüklerine hakaret içeren pek çok site bulunmaktadır. Bu ve buna benzer pek çok site devlet denetimi gerekmektedir.

İlişkili Yazılar