Riot Games soruşturmasında yeni bilgi

Dünyaca meşhur oyun League of Legends yapımcısı Riot Games bu sefer sıkıntı verici bir soruşturmayla karşı karşıya geldi. Bu soruşturma doğrultusunda ortaya atılan iddialar neticesinde Riot Games soruşturma kapmasında ayrıntılı bir şekildek incelemeye alınacak.

League of Legends Yapımcısı Soruşturma Altına Alındı!

California Eyaleti Adil İstihdam ve İskan Dairesi (DFEH), League of Legends yapımcısı Riot Games‘e açılan soruşturmanın esnetildiğini açıkladı. İşyerinde ise cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili ortaya çıkan iddialara açılan soruşturma kapsamında, şirketin çalışanlarına tahsis edilen ücret bilgileri istendi. İddialar arasında ise, maaş eşitsizliği, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılıkta bulunuyor.

Soruşturmanın Eylül 2018’de açıldığını belirtmek gerekiyor. Geçen yıl Riot’a, kadın çalışanlarına cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını öne sürerek Kotaku soruşturma başlatmıştı. Şirketin beş escort Görükle çalışanı 2019 yılında ise bu konular ile ilgili dava açmıştı. Nisan 2019 tarihinde Riot, kadın çalışanları uzlaşmaya zorunlu kılacak bir dava ile gündeme düştü.

Geçen yıl eylül ayından itibaren devam eden soruşturma, geçen süre zarfında bir sonuca ulaşamadı. DFEH’de soruşturmanın ağını genişlettiğini dile getirirken, geride kalan yaşananlarla ilgili bu ilan etti:
“Riot Games, şimdiye kadar kadınlara erkeklerden daha az ödeme yapıp yapmadığına dair detayları araştırılması için yeterli bilgiyi vermedi. Riot Games ile birçok kez bir araya gelindi ancak olayların mahkemeyi dahil etmeden çözülemedi”

Geçtiğimiz ay yaklaşık 150 Riot Games çalışanı, işyerinde yaşanan bu tabloyu protesto etmek adına şirketin Los Angeles’ta yer alan ana merkezinden ayrılmışlardı. İşyerinden ayrılan çalışanlar bir şart sundu, talep ettiklerinin karşılanmasını bekledikleri olduğu söylenmişti.

İlişkili Yazılar