Apple eski macOS sürümlerinin Apple İnternet Mağazasına Girişini Engelledi

Teknoloji devi Apple, eski sürüm macOS kullanan kişilerin Apple internet mağazasına girişlerini engelledi. Apple’ın bu hamlesinin arkasında yaşan neden Apple tarafından açıklandı.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre OS X 10.10.5 Yosemite ve alt sürümü kullanan Mac bilgisayarlar artık Apple internet mağazasına erişemeyecek. Yeni sürüm güncellemeleri almayan cihazların zararlı yazılımların hedefinde olduğu düşünüldüğünde Apple’ın bu kararının güvenlik amaçlı olduğu anlaşılıyor.

OS X 10.10.5 Yosemite ve altındaki macOS sürümü kullanan kullanıcılar artık Apple İnternet Mağazasına giriş alışveriş yapamayacak. Safari’nin 10.1.2 sürümünü ve altındaki Safari sürümlerini kullanan kullanıcılar da bu yasaklamadan payını alacak.

Bu yasak sadece Safari’yi değil diğer internet tarayıcılarını da kapsayacak. Apple İnternet Mağazası’na erişmek için güncel tarayıcı kullanma şartı bulunduğu için kullanıcılar eski sürüm internet tarayıcıları ile mağazaya erişim sağlayamayacak.

OS X 10.10.5 Yosemite ve alt sürümü kullanan Mac kullanıcılarının mutlaka yeni bir sürümü destekleyen Mac’e geçmeleri ve güvenli cihazlara sahip olmaları gerekiyor. Kullanıcılar bu sayede güvenli cihaz kullanımlarına kaldıkları yerden devam edebilecek.

İlişkili Yazılar