Çamlıca TV Kulesindeki Test Çalışmaları Yıl 2019 Sonunda Başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çamlıca Tepesi’ndeki antenlerin artık kalkacağını ve Çamlıca TV Kulesi’ndeki test çalışmalarının 2019 sonu itibaren başlatılacağını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çamlıca Kulesi’nin inşaatında çeşitli incelemelerde bulundu. Gerçekleştirilen projenin yüzde 85 oranında tamamlandığını belirten Turhan, yıl sonu itibariyle test çalışmalarına başlanacağını ve 2020 yılının ortalarında ise Çamlıca Tepesi’ndeki görüntü kirliliğinin ortadan kalkacağını söyledi.

Yapımı devam eden Çamlıca Radyo – Televizyon Kulesi’nin inşaatında çeşitli incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan açıklamalarda bulundu. Turhan açıklamasında, “Radyo ve televizyon insanların en popüler iletişim, bilgilendirme ve eğlence aracı. Bilişim çağında halen, toplumun tüm kesimlerine ulaşan en etkin iletişim araçları. Bu iletişim araçları, teknolojik gelişmeler sonucu önemli değişimler geçirdi. Çamlıca Kulesi ise bu noktada çok önemli bir projedir. Öncelikli olarak radyo televizyon yayıncılığı için gerekli olan antenlerin, İstanbul’un siluetini kirletmesinin önüne geçmesi bakımından da önemlidir. İşte Çamlıca Televizyon Kulesi ile burada bulunan, öncelikli olarak radyo vericileri olmak üzere, zaman içerisinde televizyon vericileri de dahil büyük bir bölümü kaldırılarak tek bir kule üzerinde toplanacak. Şu ana kadar yüzde 85’lik bir ilerleme sağlamış bulunuyoruz. Hedefimiz, bu yıl sonunda Çamlıca Televizyon Kulesi’nde test çalışmalarına başlamak. Bununla birlikte, 2020 yılı başından ilk yarısına kadar Çamlıca Kulesi’nde görüntü kirliliği oluşturan antenlerin önemli bir kısmı etap etap temizlenecek.” dedi.

Bakan Turhan ayrıca Çamlıca TV Kulesi’nin İstanbul’a Türkiye’ye ve vatandaşlara hayırlı olmasını dilediğini dile getirdi.

İlişkili Yazılar