E-Devletin İsmi Dijital Türkiye Oldu

Her gün milyonlarca kişinin devlet dairelerinde işlemini internet üzerinden çözdüğü bir platform olan E-Devlet’in ismi değişti. İşte E-Devlet’in yeni ismi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, “e-devlet” platformun isminin “Dijital Türkiye” olarak değiştirileceğini açıkladı. 42 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan “Dijital Türkiye” yeni görünüme kavuşacak. Koç açıklamasında “Kullanıcı dostu arayüzler hazırlayarak Dijital Türkiye’yi insanların daha rahat kullanmalarını sağlayacağız” dedi.

Koç, verdiği röportajda Türkiye’deki dijital oturumlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Koç, Türkiye olarak verinin paylaşılması ve açık veri konusunda politikalara uyum sağlanacağı dile getirdi.

Koç, açıklamalarında “Verilerin paylaşımında bir güven oluşması lazım. Bu güvenin oluşması için en önemli konu “verilerin anonimleşmesidir. İnsan faktörünün veriden çıkartılması durumunda verinin anonimleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun Türkiye’de bu konudaki uygulamaları kapsadığını belirten Koç, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Özellikle nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber artık dijital dünyadaki bütün veriler toplanabiliyor. Biz, bu verilerin Türkiye’de kalmasını ve Türkiye’de bir değere dönüşmesini istiyoruz. İnsanların bu verileri paylaşabilmesi için öncelikle güvenmesi lazım. Firmalar kullanıcı rızasını aldığında elde ettikleri bütün verileri amaçları doğrultusunda kullanabiliyorlar. Bu da büyük riskler barındırıyor. Kişisel verilerin kullanımı aslında insanın yaşam hakkıyla aynı değeri taşıyor.”

E-Devlet üzerinde yapılan değişikliklerin kısa süre içerisinde tamamlanacağını belirten Koç, Dijital Türkiye hizmetinin kısa süre içerisinde kullanıma sunulacağını belirtti.

İlişkili Yazılar