En iyi filmleri nereden bulabilirim?

Film denilince aklımıza akıllarda iz bırakan birden fazla sahne geliyor. Gittikçe büyüyen ve kendini yenileyen film sektöründe bir insanın bütün filmleri izlemek için vaktinin olmadığı biliyoruz. Bu yüzden insanlar ilgi duydukları ve sevebilecekleri filmleri seçebilmek daha önce izleyen insanların yorumlarıyla film seçebilmek için internette araştırma yaparlar. Bu araştırmalar için en iyi veritabanı

“IMDb” diyebiliriz. Dünya’nın her noktasından ulaşabileceğiniz uluslararası bir hizmet sunan websitesi gerçekten film sektöründe adından oldukça bahsettiriyor.

IMDb Nedir?

  IMDb, Dünya’nın her noktasından ve bulunan ülkelerin tamamını kapsayan, tüm zamanların sinema ve televizyon filmlerini, dizilerini, film ve dizilerdeki oyuncuların biyografileri hakkında bilgiler içeren çevrimiçi veri tabanıdır. İçinde her filme ait bilgileri kolayca bulabileceğiniz ve izleyenlerin yorumlarını görebileceğiniz aynı şekilde puan sisteminin de olduğu bir internet sitesine sahiptir.

Neden En İyi?

  En iyi olarak seçilmesinin sebebi kesinlikle kalitesinin yanında içinde barındırdığı yüzbinlerce film ve film hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olabilmemizdir. Filmleri izlemeden önce aldığı IMDb puanlarına bakarak ve daha önce izleyenlerin yorumlarını okuyarak filmi izleyip izlememek için karar verme imkânını da bizlere sunuyor olması da büyük bir etkendir.

Özellikleri Nelerdir?

  Tüm zamanların en iyi filmlerini, en iyi yüz filmi ya da haftanın en iyi filmleri gibi liste sırasına göre filmlerin sıralandığını görebiliyoruz. Ama asıl özelliğinin puan sistemi olması ve bu puan sisteminde izleyenlerin oy kullanabilmesidir. Yapılan yorumlardan ziyade verilen puanlar daha fazla etkili olabiliyor. Ayrıca filmlerde oynayan oyuncuların daha önce oynadıkları filmleri, dizileri de görebilme imkânını bizlere sunuyor. Aynı zamanda filmlerin çıkış tarihi, dizilerin sezon başlangıcı, dizilerin yeni bölümleri gibi merak ettiğiniz bilgilere de internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Film Sektöründe Etkisi

  En iyi veritabanı olmasında ki en büyük faktör kesinlikle film sektörünü ve reklam şirketlerini büyük ölçüde etkilemeyi başarmış olmasıdır. Büyük kitlelere sahip olan veritabanı insanların filmi izlemeden önce karar verdikleri bir platform olduğunu söylemiştik. Böylesine geniş bir platform film sektörünü ve filmlerin reklamını yapan şirketlerinde dikkatini oldukça çekiyor.

İlişkili Yazılar