Web siteleri için 3-S nedir?

Paketleme sektöründe meşhur bir kural vardır paket dediğin üç s kuralına uyacak yani nedir bu saracak, saklayacak, sattıracak burdan yola çıkarak biz bu kuralı web sitelerimiz için düşünelim bizde bu 3-S kuralını kendi projelerimiz için uyarlayalım.

Ne demiştik birinci kural saracak bunu kodlama ve dinamik alt yapısı olarak düşünelim web sitemizin ne kadar kaliteli, temiz ve düzenli problemsiz çalışan bir kodlama altyapısı olur ise kullanıcılarımız ve biz o kadar rahat ederiz, güvenlik risklerini azaltmış oluruz unutmayın, kullanıcı ara biriminiz web sitenizin kod yapısı olmadan hiç bir işe yaramaz bu sebeple öncelikle saracağız, temellerimiz sağlam olacak alanında uzman insanlar ile çalışır isek yada güvenli cms alt yapıları kullanır, gerekli güncellemeleri zamanında yaparsak ve gereksiz eklenti, modül kullanmaz temiz düzenli bir yapıda ilerler isek bu aşamayı tamamlamış oluruz.

Peki neyi nasıl saklayacağız ?

İşte burda biraz önce yukarıda bahsettiğim kodlama alt yapımızı kullanıcı ara birimimiz ile saklayacağız, yani mutfağımızı kitli tutup sunumumuzu süsleyeceğiz ki kullanıcılara gerçek bir kullanıcı deneyimi sunarken kötü pornoniyetli kişilere karşı da sitemizin güvenliğini sağlamış olalım, tabi ki site güvenliği sadece bu aşama ile bitmiyor ancak burası çok önemli bir alan, yani iyi bir kullanıcı arabirimi tasarlamalıyız ve en üst düzey kullanıcı deneyimini yakalaya bilmemiz gerekiyor. Ziyaretçilerimizin sitemize bir kez daha gelmesi ve kalıcı bir kullanıcı trafigi oluşturmak içinde kullanıcı arabirimi çok önemli bir noktada bulunuyor, aynı şekilde iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanın faydalarını arama motoru optimizasyonu (SEO) faydası olarak da bize geri dönecektir.

Son olarak sattıracak maddesine gelelim burda ise aslında tamamen sitemizin içerisinde ki veriler gündeme geliyor, yani bir e-ticaret sitesi iseniz ürün açıklamalarınız, özellikleriniz, fiyatlarınız, ödeme seçenekleriniz, taksit seçenekleri, iade ve değişim koşulları  her şey eksiksiz olmalı ki kullanıcının kafası her noktada rahat etsin ve size güven duyabilsin, unutmayın kaçak dövüşmek kimsenin hayrına olamayacaktır, kurumsal bir web sitesi iseniz de ne üretiyor, ne satıyorsunuz ? siz kimsiniz ? ürün fotoğraflarınız vs. bunları görmek isteyecek, ürünleriniz hakkında yeterli teknik detayları bulmak isteyecektir, kutulu ürünler satıyorsanız örneğin kutu veya palet adetlerini görmek isteyecek kendi kafasında hesap yapmak isteyecektir, bu bilgilerin yer almasının sizlerin için faydası her zaman daha çok gelir, daha çok yazar kasa sesi duymanız olacaktır.

Unutmayın net olmak, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak ve samimi bir dijital dil kullanmak sizi her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

İlişkili Yazılar