Winrar dosyaları sıkıştırma

Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor ancak bilgisayarlarda depolama sorunu yaşıyoruz. Bilgisayarlarımızda harddisk kapasiteleri yüksek. Yetmediği takdirde USB bellek ya da harici disk kullanıyoruz. Winrar sayesinde dosyalarınızı veya belgelerinizi sıkıştırarak gönderebilirsiniz. Çok ufak olan winrar programının sıkıştırma yöntemlerini inceleyerek harddisk depolama alanından tasarruf edebilirsiniz.

Oyunlar, programlar, sakladığımız video, belge ve dosyalar eskiden 1 GB yer kaplarken, gelişen teknolojiyle birlikte yeni belgeler 10 GB gibi yer kaplıyor. Arşivlerini depolayan kişiler eski verilerini silmek istemez. Winrar ile sıkıştırma yapabilirsiniz ancak bu da yaklaşık 10 MB tasarruf sağlar.

Dosya sıkıştırma işlemi yapacaksanız, öncelikle bilgisayarda mı saklayacaksınız? Yoksa indirme sitesine mi yükleyeceksiniz? Buna karar vermelisiniz.

İndirme Sitesine Yüklemede Winrar Kullanımı

Yüklenecek dosya büyük olduğu için, winrar programıyla partlara bölmeniz gerekiyor. Sıkıştıracağınız dosyaya sağ tıklayın. Arşive ekle, sol tarafta yer alan yerde ciltlere böl seçeneğini takip edin. Ciltlere böl kısmında partların kaç MB ya da kaç GB olacağını belirleyebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra onaylamak için tamam butonuna basın.

En İyi Sıkıştırma Yöntemi

Sağlıklı şekilde sıkıştırma yapmak için en iyi performansla sıkıştırma yöntemini uygulamanız gerekir. Sıkıştırma yapacağınız dosyaya sağ tıklayıp, arşive ekle, üst tarafta kırmızı yerde yer alan sıkıştırma yöntemi için en iyi seçeneğini seçin. Sağ bölümde katı arşiv oluştur kısmında tik işaretine basın. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra onaylamak için tamam butonuna basın.

Katı Arşiv

Özel sıkıştırma yöntemidir. Bu yöntem sadece winrar tarafından desteklenir. Winzip için geçerli değildir. Yükleme işlemi uzun sürebilir. Bir part hasırlı olursa açtığınız dosya çalışmaz.

İlişkili Yazılar