Yazılıma nereden başlamalıyız?

Yazılıma nereden başlamalıyım? Sorusu ister on iki yaşında ister elli iki yaşında olsun, bilgisayar âlemini, web sitelerini ve program yazmayı merak ederek, bu alana giriş yapmak isteyen herkesin sorduğu ilk değişmez sorudur. Özellikle daha önce hiç yazılımla ilgilenilmediyse, yazılıma nereden başlamalıyım? Sorusu son derece normaldir.   

Üniversitelerin bilgisayar mühendisliğinde okuyanlar ya da mezun olarak yazılım sektörüne girmiş ve yıllarını vermiş insanlar için de bu sorunun yanıtı tecrübeyle edinilmiştir. Çünkü esasında yazılıma başlamak için standart bir yol yoktur. Yazılımın hangi alanına yöneleceğinize göre bu sorunun yanıtları da değişkenlik gösterebilir.

Örneğin web tasarımı üzerine çalışmak isteyen biriyle mobil sistemler üzerine çalışmak isteyen birinin yolları birbirinden farklıdır. Mobil sistemler için yani telefon, tabletler için uygulamalar geliştirmek isteyen birinin uzmanlığı java ya da kotlin gibi diller olmalıyken; web geliştirme üzerine odaklanmak isteyen bir kişi için önemli olan diller Javascript, Asp.Net ve Php olmalıdır.  Yine bir başka alan olan big data (büyük veri) üzerinde çalışmak isteyenler için ise, R veya türevi programlama dillerinde ustalaşmak önemlidir.

‘İyi de ben tam olarak bir başlangıç noktası öğrenmek istiyorum’ diyorsanız ve yukarıda ifade edilenler kafanızı daha da karıştırdıysa, bu noktada şunu belirtmek doğru olacaktır: Yazılım dünyasında her şeyi bilmek diye bir şey yoktur. Örneğin bir web tasarımcı ile bir oyun yapımcısı birbirinden tamamen farklı işler yapmaktadırlar. Peki, o zaman yazılıma nereden başlayacağımıza nasıl karar vereceğiz?

Yazılıma nereden başlarım? Sorusuna verilecek en net cevap şudur: Nasıl bir araba üretebilmek için önce tekerlek ve şase üretmeyi bilmemiz gerekiyorsa, yazılımda da işe en temelden yani HTML’den başlamamız gerekmektedir. Belki bu eski dili duymak size demode gelmiş olabilir; ancak HTML kodlamanın en dış çerçevesidir denebilir.

HTML öğrendiğinizde bir web sitesinin temel yapısını anlayabilirsiniz. Ancak tabi bu dil size yetmeyecektir; çünkü sadece Html ile yaptığınız bir web sitesi, gerçekten de bir siteden çok bir sayfa benzer. İşte tam bu noktada devreye CSS giriyor. CSS ile oluşturduğunuz siteye stil şablonları ekleyerek görünümü modern bir web bodrum escortsitesi haline getirmeyi öğrenmeli ve bunda ustalaşmalısınız.

Şu ana kadar yazılıma başlamak için önerdiğimiz iki script dili olan HTML ve CSS ile rahatlıkla bir web sitesi/blog yapabilirsiniz. Ancak bir adım daha atıp bu üçlünün son ve en önemli dili olan Javascript ile tanışmanın zamanı geldi. Javascript ve bu dilin kütüphaneleri kullanılarak, web sitelerine dinamik görünümler kazandırılabildiği gibi, ayrıca sadece Javascript diliyle tarayıcılarda çalışabilen basit oyunlar dahi yapmak mümkündür. Bu nedenle web geliştirme aşamasına geçebilmek için Javascript, her ne kadar script dili olsa da, bilmek çok önemlidir.

HTML, CSS ve Javascript dilleri programlama değil, script dilleridirler. Bunun anlamı ise şudur: Bu diller ile masaüstünde çalışabilen bir program yazamazsınız. Bu aşamadan sonra server üzerinde çalışarak, daha detaylı işler üretebilmek için işin programlama kısmı ve mutfağı olan backend kısmına geçmek gerekir. 

Web geliştirme 2’ye ayrılır: Frontend ve Backend. Frontend kısmında yukarıda söz ettiğim Html, Css ve Javascipt dilleri vardır. Bu üç dil sadece web tasarımı amaçlı kullanılır. Backend ise işin programlama kısmıdır. Backend bölümünde Asp.Net, Java ve Php gibi programlama dilleri vardır. Bu dillerle ise rahatlıkla web programlamaya başlamak mümkündür.

Yazılıma nereden başlamalıyım? Sorusuna cevaplar vermeye çalıştığımız bu yazıda sizlere tavsiyemiz öncelikle Frontend (web tasarım) ile yazılıma giriş yapmanızdır. Yani Html, Css ve Javascript dilleriyle yazılıma başlamaktır. Bu dillerde iyice ustalaştıktan sonra ise, eğer ilginizi çekiyorsa, Backend bölümü olan web programlamaya zaten kendiliğinden geçeceksinizdir.

İlişkili Yazılar