Windows 10 işletim sistemi sürekli mavi ekran veriyor ne yapmalıyım?

Windows 10 işletim sisteminin zaman zaman sürekli mavi ekran hatası vermesinin bir sebebi olmalı. Windows 10 neden mavi ekran verir? Bu konuda birçok bilgisayar kullanıcısı cihazın donanımsal bir arıza yaptığını düşünerek Windows işletim sisteminin hatalı davranmış olabilecek olduğunu düşünmeden hareket edebiliyor. Windows zaman zaman mavi ekran hatası verebilir, bu sorun bazen bilgisayarın aşırı yüklenme sorunu sonucunda bu yükü kaldıramayarak kendisini kapatmaya çalışması veya benzer olaylar sırasında yaşanabilir.

Eğer bir program açılışta başka bir program ile çakışıyor ise Windows 10 yine bu sebeple hata verebilir. Yazılımsal olarak hataların sebebi genellikle ufak birkaç düzenlemeden sonra düzelebilir. Donanım ile ilgili olarak mavi ekran hatası alınması ise bazen RAM sorunlarından dolayı olabilmekte veya farklı donanımsal parçaların hasar görmesi veya anlık hataların sonucunda böyle bir sonuç ile karşı karşıya kalmanızda sebep olabilir.

Mavi ekran hatasını eğer çok sık alıyorsanız ilk olarak Windows 10 hata kayıtlarını inceleyin ve hangi işlem sırasında cihazın mavi ekran verdiğini iyi saptayın. Eğer hep aynı sırada mavi ekran hatası alınıyorsa bu yazılımsal bir sorundur ve o programı cihazdan kaldırarak tekrar yükleyin veya kullanmayın. Aynı zamanda oyun oynarken cihazların yaz sıcaklarında çok aşırı ısınmasına bağlı olarak donanımsal parçaların gevşemesi durumu çok denk gelmeyen bir problem olsa da olabiliyor. Soğutma sistemlerinin yetersiz olduğu bilgisayarlarda 99 dereceyi geçen sıcaklıklar sonucunda Windows 10 işletim sistemi direkt kapanıyor veya mavi ekran hatasının verilmesine neden olabiliyor.

Mavi ekran hatası alındığında cihazınızda eğer aşırı bir yüklenme olduğundan emin iseniz bunu tekrar etmemeye dikkat edin. Eğer mavi ekran hatasını sık sık almaya devam ediyorsanız yapılması gereken adımlar belli olacaktır.

Windows 10’u sıfırlayın

Windows 10 işletim sistemini sıfırlamak kolaydır. İşletim sistemini sıfırlamak için ayarlar sekmesinden kurtarma bölümünün altından cihazınızı ”tam sıfırlama” butonuna basarak tüm sabit diskteki veriler silinecek şekilde sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda cihazınızda tüm verileriniz neredeyse geri getirilmesi imkansız bir şekilde sonsuza dek silinecek ve veriler bir kez daha geri gelmeyecektir.

Bu işlem sonrasında cihazınızın mavi ekran hatası vermemesi gerekiyor. Eğer mavi ekran hatasını Windows 10 sıfırlama nasıl yapılır? Adımlarını tamamladıktan sonra hala devam ediyorsa Windows işletim sistemi ile ilgili bir sorundan dolayı değil de donanımsal bir sorundan dolayı bu sorunun olabilecek olduğu aklınıza gelmeli. Eğer işletim sisteminizde bu sorunu daha önce yaşıyordunuz ve bu sorunu çözmek için uyguladığınız bir adımın sonucuda düzeldi ise yine birebir olarak aynı adımları uygulayın.

Cihazların aşırı ısınmasına izin vermeyin

Windows 10 işletim sistemine sahip cihazlarda aşırı ısınma sorunları görülmese de bu kullanıcının kullandığı programlar ve cihaza göre değişebilir. 1 GB olan cihaza nasıl 2 GB yer ayırmak mümkün değilse, 1 GB RAM’e sahip bilgisayarda en az 1.5 GB RAM isteyen oyunu açmak cihazın aşırı ısınmasına ve buna bağlı olarak donanımsal arızalar ve yazılımsal bir takım problemlere sebep olabilir. Maddi olarak da kötü bir sonuç almaktan kaçınmak için mutlaka cihazınızın aşırı ısınmasını engellemeye yarar sağlayacak önlemler alarak cihazınızı koruyun.

Orijinal olmayan program ve oyunları indirmeyin

Bazen mavi ekran hatasının sebebi virüsler olabilir. Bilgisayarı sürekli olarak mavi ekran hatası almasına sebep olan virüslerin sayısı giderek daha fazla artmakta ve insanlar bunu anlamakta daha fazla güçlük çekmektedirler. Windows 10 işletim sistemli cihazınıza daha önce internetten indirdiğiniz bazı orijinal olmayan program ve oyun dosyaları varsa bunları kaldırın ve cihazınızı temizlemeyi deneyin. En son uygulanması gereken ise programı kalıcı olarak hemen kaldırdıktan sonra Ccleaner gibi bir temizlik programı ile cihazınızda kalıntıları temizleyin. Eğer cihazınızda buna bağlı olarak virüslerin kalmasını istemiyorsanız AVAST, Kasper Sky gibi virüs programlarından herhangi birisini veya ESET isimli virüs programının ücretsiz sürümünü indirerek cihazınızda herhangi bir kötü amaçlı yazılım yani virüs olup olmadığını tarayın. Eğer cihazınızda bir virüs var ise bu durumda hemen bu programlar tespit edecek ve virüslü kalıntı dosyaların veya mevcut aktif olan dosyaların kaldırılmasında size hemen seçenek sunacaktır.

Bilgisayarınızı çok sallamayın

Bilgisayarınızı otobüs veya benzer ortamlarda kullanırken eğer taşınabilir bir bilgisayar ise aşırı sallanması durumunda donanım parçalarından bazıları yerlerinden çıkabilir. Veya cihazınız düştüğü zaman bu hataya denk gelebilirsiniz. Bu durumlarla karşılaşmamak için yapılması gereken mutlaka dikkatli olmak ve cihazınızı darbe ve hasarlara karşı en üst seviyede korumak gerektiğidir.

Cihazınızın olası mavi ekran hatasını engellemek için yine aynı zamanda cihazı sabit ortamda kullanırken, alt hava fanlarının açık olduğundan veya arkasında veya önünde olan fanların açık olduğundan emin olduktan sonra cihazınızı yerleştirin.

Mavi ekran hatası devam ediyorsa sorun nedir?

Eğer bu adımların tamamını uyguladıktan sonra Windows 10 işletim sistemi mavi ekran hatası alıyorum, diyorsanız cihazınızda donanımsal bir arıza vardır. Bu arızanın uzaktan giderilmesi mümkün olmayacağı için en yakın teknik servise danışabilirsiniz. Mavi ekran hatasının sebeplerinden birisi de cihazın sabit diskinin yerinden oynamış olması olduğu veya sabit diskin aşırı kullanılmasına bağlı olarak kullanılamaz duruma gelmesinden dolayı bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Eğer sabit disk nedeniyle mavi ekran hatası alıyorsanız cihaz hiçbir zaman açılmaz ve açılış ekranında belirli bir takım siyah ve beyaz çizgiler olacaktır. Veya mavi ekran hatası yine açılışta rastlayabileceğiniz hatalar arasında olacaktır.

Bu tür durumlarda herhangi bir bilgisayarcıya danışmak size daha fazla paraya sebep olabileceği için en yakın teknik servise garantiniz olmasa bile danışmanız fiyat almanız ve bilgisayarcıdan fiyat almanız daha hesaplı olarak cihazınızın tamir edilmesinde önemli.

Mavi ekran hatasının sık yaşanan bir hata olsa da son Windows 10 güncellemeleri sayesinde bu sorunun artık daha az kullanıcıyı etkilediği, gelecekte tüm kullanıcıların bu sorundan kurtulmasına yönelik olarak Microsoft tarafından bazı düzenlemler yapılacak olduğu belirtiliyor. Windows 7 işletim sisteminde ve daha eski işletim sistemlerinde o zamanın programları ve cihazları hesaba katıldığında daha fazla bu hatayı almak mümkündü. Bugün ise artık bu hataları almak daha zor ve cihazlar çok güçlendirilmiş donanımlar ile son kullanıcılara sunulduğu ve destek süreleri çok daha fazla uzun ve kullanım süreleri çok daha fazla olabildiği için mavi ekran hatalarına donanımsal olarak pek çok rastlanmamaya başladı. Yazılımsal mavi ekran alınmasında ise Windows 10 işletim sistemi değil, kullanıcının hatayı %90 kendisinden bulması gerek. Yazılımsal olarak Windows 10 işletim sistemi durduğu yerde hiçbir zaman mavi ekran hatası vermez ve vermesi mümkün değildir.

*Cihazınızı sıfırlamadan önce bu adımları uygulayıp en son sıfırlama seçeneğini kullanmak cihazınızın ve kendinizin zaman harcamamak için önemli olan bir kuraldır. Eğer cihazınızı sıfırladıktan sonra cihaz tamamen mavi ekran hatası veriyor ise bunun yine yazılımsal olabileceğinden emin olmanız gerek. Eğer mavi ekran hatası yazılımsal ise ve sıfırlama yarım kalmasından dolayı mavi ekran hatası alıyorsanız yine farklı bir USB belleği takarak cihazınızı yeniden Windows 10 işletim sistemi kurma adımlarına getirmeniz ve cihazın şarjının takılı olarak işletim sistemini yüklemeyi denemesini bekleyerek son kararı buna göre vermenizi öneririz.

İlişkili Yazılar