Hiç bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan uçabilen böcek drone: RoboBee X-Wing

Hiç bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan uçabilen böcek drone: RoboBee X-Wing

Harvard Üniversitesi’nin 2015 yılında ürettiği ve sadece bir böcek boyutunda olan dünyanın en küçük drone’u RoboBee’nin yeni versiyonu RoboBee X-Wing tanıtıldı.

RoboBee’de iki kanat varken yeni versiyonda eskinin aksine dört adet kanat mevcut. Ayrıca RoboBee X-Wing’de dikkat çeken en büyük özellik, drone’nun herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan kendi kendine uçabiliyor olması.

Kendi kendine uçabilen RoboBee X-Wing

Dört adet kanatları üzerinde yer alan mini solar paneller sayesinde drone uçarken başka bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Bu mini solar panel hücreleri 5 volt elektrik üretiyor ve küçük bir transformatör sayesinde 200 volt elektriğe dönüştürüyor.Böylece aktüatörler bir böceğin kasları gibi bükülüp, büzüşüyor ve kanat çırpma hareketleri meydana geliyor. Bu güneş panllerinin tek dezavantajı ise bu dronune’un sadece güneşli havalarda uçabiliyor olması. Güneş ışığı kesildiğinde drone ne yazıkki kısa bir süre içinde yere düşüyor. Güneşsiz havalarda drone’un uçabilmesi için bir bataryaya ihtiyaç duyuluyor fakat bu da RoboBee X-Wing’i oldukça ağırlaştıracak.

İlişkili Yazılar