Apple’ın efsanevi tasarımcısı Jony Ive görevinden ayrılıyor

İMac, iPod ve iPhone gibi pek çok Apple ürününün tasarımcısı olan ve Steve Jobs ile birlikte çalışan ünlü teknoloji tasarımcısı kendi şirketini kuruyor. Apple müşteri olmaya devam edecek.

27 yıl boyunca Apple’ın baş tasarımcısı olarak çalışan Johny Ive kendi firmasını kurmak amacıyla Apple’daki işinden ayrılacağını açıkladı. Johny Ive Apple’ın iPhone, iMac ve iPod gibi pek çok ürününün tasarımcısı olarak bilinir.

Apple ile çalışmaya devam edecek!
Johny Ive, her ne kadar Apple’daki işinden ayrılıp kendi şirketini kuracak olsa da sonrasında da Apple ile pek çok projede ortaklaşa çalışacağını ifade etti . Apple Ceo’su Tim Cook ise yaptığı açıklamada Ive’nin muhteşem ve tutkulu tasarımlarından yararlanmaya devam edeceğiz diyerek Ive’nin açıklamalarını destekledi.
Financial Times’a konuşan Ive yaptığı açıklamalarda:
Birkaç hafta önce Apple Park gibi önemli projeleri tamamladığından ayrılmanın tam zamanı geldi gibi düşünüyorum, dedi.ı

Jony Ive, bu yıl içerisinde kendi tasarım firması olan LoveForm’u kuracak. Kaliforniya’da kurulacak olan şirket, genellikle giyilebilir teknolojilere odaklanacak ve şirketin ilk müşterilerinden biri de Apple olacak.

Apple’nin finansal açıdan sıkıntı yaşadığı 1996 yılında şirketin tasarım stüdyosunun şefi görevine getirilen Jony Ive, oluşturduğu ürün tasarımlarıyla şirketin büyümesinde etkin rol oynadı.

Apple kurucusu Steve Jobs’un “Apple’daki ruh eşim” olarak tanımladığı Ive, 30 yıla yaklaşan Apple kariyerinde sayısız proje gerçekleştirmenin ve kalıcı eserler ortaya koymanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, Apple’da bir tasarım kültürü oluşturmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

İlişkili Yazılar