Kredi kartı boyutlarındaki bilgisayar Raspberry yenilendi.

Kredi kartı boyutlarındaki bilgisayar Raspberry yenilendi.

Bilinen en küçük boyutlu bilgisayar olan Rasspberry, üçüncü sürümünün ardından dördüncü sürümüyle yenilendi. İşte dünyanın en küçük bilgisayarı olan Raspberry’nin fiyatı ve özellikleri.

Açık kaynak kodlu yazılım dillerini kullanan Raspberry’nin, dördüncü sürümü tanıtıldı. Farklı RAM özelliklerine sahip olan ve 4K video oynatma desteği getirilen mini bilgisayarın fiyatına ve özelliklerine göz atıyoruz.

RASPBERRY NEDİR?

Raspberry, sadece bankamatik kartı boyutlarına sahip dünyanın en küçük bilgisayarı olarak biliniyor.Boyutları nedeniyle çok fazla özelliklere sahip olmasa da genellikle mühendislik fakültesi öğrencileri tarafından proje üretmek amacıyla kullanılıyor.

RASPBERRY ÖZELLİKLERİ

En küçük boyutlu bilgisayar olarak kabul edilen Raspberry’nin son versiyonu olan 4.versiyon Pi 4 Model B adını taşıyor. Ve iki monitor ile görüntülemeyi destekliyor.

Raspberry Pi 4 Model B, gücünü Broadcom BCM2711 işlemcisinden alıyor. 1.5 GHz hızında çalışan 4 adet Cortex-A72 çekirdeğine sahip bu işlemcinin yanı sıra H.265 özelliğiyle 4K 60 FPS video da izlenebiliyor.

Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan ve üzerinde iki adet USB 3.0 portu yer alan cihaz, aynı zamanda farklı RAM seçeneklerinin kullanımına izin veriyor. Başlangıç modelinde 1 GB RAM kullanırken, istendiği taktirde 2 ve 4 GB RAM’li opsiyonlar da tercih edilebiliyor.

RASPBERRY FİYATI

Daha çok geliştiriciler için tasarlanan Raspberry Pi 4 Model B’nin başlangıç modelinin fiyatı 35 dolar olarak belirlendi. 2 GB RAM’li model 45 dolar, 4 GB RAM’li model ise 55 dolardan satışa sunulacak. Bu küçük bilgisayar aynı zamanda ülkemizde de satışa çıkacak.

İlişkili Yazılar