Huawei cep telefonu alınır mı?

Huawei akıllı cep telefonları için yeni yasaklar getiren ABD yönetimi son zamanların en ağır yaptırımlarını uygulama karar verdi. ABD yönetimine göre casusluk yapan Huawei, Çin hükümetine bilgiler veriyor, kullanıcıların gizliliğini ihlal ediyor ve aynı zamanda ABD ve diğer ülkeler adına casusluk faaliyetlerini yürütüyordu.

ABD yönetiminin baskıları sonrasında Huawei tüm dünyada kritik bir süreç yaşamaya başladı ki bu sürecin sonunda kaybeden ABD değil, Huawei ve Huawei cihaz kullanan kullanıcılar oldu. 1.000 dolarlık Huawei marka cihazlara sahip olan kullanıcılar bir değişim kampanyası olup olmayacak olduğunu düşünürken, değişim kampanyalarında da Huawei marka cihazlara daha düşük fiyatlar verilmeye başladı. Çin merkezli ve Pekin destekli olduğu bilinen Huawei markasının bundan sonrası için işi çok daha zor olsa da binlerce liralık cihazlarına sahip olan kullanıcıların artık daha iyi karar vermeleri gerek ve cihazlarını en kısa süre içerisinde değerlendirmeleri gerek. Google banı sonrasında Huawei marka cihazların kullanımı artık çok daha zor ve bu konuda gelecek aylarda uygulanacak ambargolar ile süreç daha kötü bir yere gidebilir. Markanın giderek değişen fiyatlar karşısında cihazlarının fiyatını indirmesi muhtemel bir beklenti.

Ancak marka aynı zamanda cihazlarının aşırı fazla sattığı bir dönemden sonra ciddi bir çöküş dönemi yaşamaya da hazır değil. Binlerce işçi bünyesinde çalışıyor ve her ay yapılması gereken milyarlarca doları bulan ödemeler var. Anlaşmalar iptal edildiği için Huawei markası için çalışanlara yapılacak ödemelerin yine Pekin hükümeti desteği ile olabileceğini iddia edenler var.

Tüm bu seçenekler masada dururken Huawei marka cihaz almak için bir süre beklemek ve ABD’nin herhangi bir yaptırım kaldırma hamlesinin olup olmayacak olduğunu izlemek gerek. Eğer bugünden Huawei marka cihaz almaya karar verirseniz aylar sonrasında yaptırımlar kalkmaz ise son Android işletim sistemi güncellemelerini alamayacak ve cihazınız son sürüm uygulamalar ile sorunlar yaşayacağından akıllı telefon kullanmış olmazsınız.

İlişkili Yazılar