FaceApp Tartışılan Veri Gizliliği Konusunda Açıklama Yaptı

Sosyal medya platformlarını kasıp kavuran “yaşlılık” uygulaması FaceApp, kullanıcılar tarafından çok tartışılan veri gizliliği konusunda açıklama yaptı. 

Rusya merkezli Wireless Lab tarafından geliştirilen FaceApp sosyal medya platformlarında başlatılan #AgeChallenge akımı ile tüm herkes tarafından konuşulmaya başlandı. Kullanıcıların yaşlılık hali ile birlikte pek çok filtre ile karşı cinsteki halini görebilecekleri uygulama beraberinde pek çok veri gizliliği sorusunu da getirdi. 

Konu hakkında uygulamanın geliştiricisi Wireless Lab şu açıklamayı yaptı.

“FaceApp uygulamasıyla çekilen fotoğrafların çoğu(!) yüklendikten 48 saat içerisinde sunuculardan siliniyor. Destek ekibimiz şu an fazla mesai yapıyor olsa da kullanıcılar tarafından gelen istekler sonucunda verilerin silinmesi taleplerini de gerçekleştiriyoruz. Destek ekibimiz şu an verilerin silinmesi taleplerini öncelikli olarak ele alıyor.” 

Sosyal Medyanın Yeni Popüler Uygulaması FaceApp

FaceApp geliştiricisi tarafından yapılan bu
açıklamada fotoğraflar üzerinde yapılan düzenlemelerin bulut sunucular üzerinde gerçekleştirildiği ancak düzenleme seçeceğini kullanmayan kişilerin fotoğrafların hiçbir şekilde bulut sunucularına transfer edilmediği aktarıldı. Uygulamanın geliştirici, araştırma ve geliştirme ekibinin Rusya’da olmasına rağmen Rus hükümeti ve Rus yetkililer ile bir veri paylaşımının olmadığını belirtti. 

2017 yılında duyurulan FaceApp uygulaması sahip olduğu yapay zeka ile kullanıcıların çeşitli filtreler ile görünümü değiştiriyor. FaceApp uygulamasının geliştiricisi her ne kadar kullanıcı verilerinin silindiğini açıklasa da kullanıcıların içi bu açıklama ile rahatlamış değil. 

İlişkili Yazılar