Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonlar Satılamayacak

Meclisten geçen yeni torba yasa ile birlikte GSM operatörleri üzerinden taksitle alınan akıllı telefonlar taksiti bitmeden satılamayacak. 

Yüksek döviz kuru ve vatandaşın alım gücünün düşmesiyle birlikte TBMM vatandaşları daha zor duruma sokacak yeni yasalar çıkartmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce klonlanmış IMEI’li telefonların kapatılmasıyla ilgili bir yasa çıkartan Türkiye Büyük Millet Meclisi son olarak vatandaşların tepkisini çekecek yeni bir yasa çıkarttı. 

Kabul edilen yasa ile birlikte GSM operatörlerinden satın alınmış olan bir akıllı telefon, taksiti bitmeden bir başka kişiye satılamayacak. Yeni yasa ile birlikte bir vatandaş parasını ödeyeceği akıllı telefonu satmak istediğinde taksitinin bitmesini bekleyecek. 

akıl

Konu ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bu yasanın uygulamaya girmesiyle birlikte bir kişinin satın aldığı akıllı telefonunun borcu bitmediği takdirde bir başka kişiye satışının yapılamayacağı eğer ki bu satış işlemi yapılsa bile akıllı telefonun kullanıma kapatılacağı belirtildi. 

Yıllardır bazı vatandaşların acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için yaptıkları bu yöntem son yasa ile birlikte tarih oldu. Yeni yasa ile birlikte GSM operetleri Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde satılan telefonunun sahibini ve borç süresini işleyecek. Taksit ile satılan akıllı telefonların takibi bu sistem sayesinde yapılabilecek. 

İlişkili Yazılar