Akıllı Telefona Akıl Almaz Kayıt Fiyatı

Son günlerde teknoloji sektörünün olumsuz etkilendiği ülkemizde bir olumsuz gelişme daha yaşandı. Yurt dışından ülkemize sokulan akıllı telefonlardaki IMEI kayıt ücretleri arttırıldı. İşte yeni fiyat. 

Akıllı telefonların kayıt ücretinin bir süredir arttırılacağı konuşuluyordu. Beklenen gün geldi ve akıllı telefonların kayıt ücreti Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile arttırıldı. Yeni karar ile birlikte IMEI kayıt ücreti 618 TL’den 1.500 TL’ye çıkartıldı. Bilindiği gibi bu ücret kısa bir süre önce 170 TL idi. 2018 yılında 500 TL’ye çıkartılan ücret 2019 yılının başlarında 618 TL’ye çıkartılmıştı. Bu ücret çık geçmeden 1.500 TL’ye çıkartıldı. 2019 yılının başında uygulanan 618 TL IMEI kayıt ücreti ile birlikte vatandaşların yurt dışından akıllı telefon getirme dönemi tarih olmuştu. Sadece belli başlı amiral gemi modellerini yurt dışından getiren vatandaşlar için uygulanacak olan 1.500 TL IMEI kayıt ücreti ile birlikte sona ermesi bekleniyor. 

Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonlar Satılamayacak

Son olarak bilindiği gibi artık yurt dışından getirilen akıllı telefonlar sadece sadece kayıt edilen pasaportun sahibi tarafından kullanılabiliyor. Yapılan bu uygulama bile yurt dışından getirilen akıllı telefonların sayısını ciddi oranda düşürmüştü. 

GSM Sektörü Olumsuz Etkilenmeye Devam Ediyor

Tüm dünya teknoloji ile yarınlara taşınırken Türkiye’de ise tersi bir durum yaşanıyor. Ülkemizde yüksek döviz ve vergiler nedeniyle akıllı telefon fiyatları bir hayli artış gösterirken GSM operatörlerinden alınan akıllı telefonlar için yeni bir uygulama devreye girdi. Yeni uygulama ile birlikte artık GSM operatörlerinden taksit ile alınan akıllı telefonlar bir sisteme kayıt ettirilecek ve akıllı telefonların taksidi bitmeyen satışı önlenecek. 

İlişkili Yazılar