5G Teknolojisi Nedir?

5G Teknolojisi Nedir?

Gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı, son dönemde bu alanlara yapılan yatırımların artmasına sebep oldu. Yapılan bu yatırım ve yeniliklerden birisi de 5G’ dir. Bu sistemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamadan önce bazı bilgiler vermek daha doğru olur.

Öncelikle burada kullanılan G harfi İngilizcedeki “Generation” kelimesinin kısaltması olarak kullanılır. Türkçede bu kelime jenerasyon olarak çevrilir. Yani kısaca 5. Jenerasyonunu kullanacağımız bu sistem geride kalan sistemlerin daha gelişmiş bir halidir. Ülkemizde 2009’ da yaygın olarak kullanılmaya başlanan 4G sonrasında uzmanlar yaklaşık olarak 2020’de 5G’ nin ülkemizde kullanımının yaygınlaşacağını öngörmektedir. 5G hayatımıza girince neler değişecek ve kullanıcılarına ne gibi kolaylıklar sağlayacak biraz da bunlardan bahsedelim.

5G teknolojisinin hayatımıza girmesinin ardından yaşanacak belki de en önemli değişim hız konusunda gerçekleşecektir. Sayısal verilerle örnek vermek gerekirse 4G ile saniyede 1 gigabit olan data transferi, 5G’ nin ardından saniyede 10 gigabite çıkabilecek. Bu yeniliklerin haricinde 5G dağıtılırken WiFi sinyallerinden de yararlanılacak ve bu sayede oluşabilecek herhangi bir kesinti veya bağlanma hatası gibi durumların önüne geçilmiş olunacak.

Verilerin çok hızlı bir biçimde algılanıp değerlendirilmesi sayesinde bilgi akışı anında sağlanabilecek ve gecikmeler yok denecek seviyeye indirilebilinecektir. Ayıca “Internet of Things” adı verilen ve Türkçeye nesnelerin interneti olarak çevrilen kavramın önümüzdeki yıllarda daha fazla gelişme gösterip kullanımının sıklaşacağı ve 5G teknolojisinden yararlanacağı da öngörülenler arasında. Bunu basit bir örnek vererek pekiştirebiliriz. Örneğin herhangi bir otonom aracı ele alalım. Bu araç 5G teknolojisi sayesinde çevresinde olup bitenleri daha hızlı bir biçimde algılayıp cevap verebilecek ve bu durum pek çok riski de minimum düzeye indirecektir. 5G ye geçilmesinin ardından Nesnelerin İnterneti adı altında kullanılan araçların daha gelişmiş olması ve sayısının yaklaşık olarak 25 milyarı bulması bekleniyor.

Geçtiğimiz aylarda dünyanın önde gelen markları da 5G’ yi test ettiler ve aldıkları sonuçtan memnun kaldılar.

Ülkece 3G ve 4G teknolojilerine sonradan dahil olsak da 5G’ de bu durum değişecek gibi duruyor. Biz de umuyoruz ki Türkiye de bu sistemi ilk kullanan öncü ülkeler arasında yerini alır.

İlişkili Yazılar