Hologram Teknolojisi Nedir?

Hologram Teknolojisi Nedir?

Hologram teknolojisi, bir objenin canlı veya önceden kaydedilmiş görüntüsünün 3 boyutlu bir şekilde yansıtılmasıdır. Bu işlemde kullanılan iki farklı lazer ışığı belirli açılarda kesiştirilerek görüntüyü işler. Bu sayede görüntü üç boyutlu ışık huzmesi halinde yansır. Aslında bu teknoloji bilim kurgu filmlerine sıkça konu olmuş, günümüzde de ise bazı alanlarda kullanılmaktadır. Çok da eski olmayan bu teknoloji çok hızlı yayıldı. Bazı ünlü isimleri sahne şovlarında ve konserlerinde bu tekniği kullandı. Hatta artık öyle bir boyuta ulaştı ki Amerikalı bir şirket, bu teknolojiyi cenazelerde kullanıp bunu hizmet olarak satmaya başladı. Yani ölen kişiler, hologram görüntüleri sayesinde kendi cenaze törenlerine katılabiliyor. İlk başlarda kulağa biraz ilginç ve ürkütücü gelse de kullananların sayısı günden güne artmaya devam etmektedir. Görüntünün uzunluğuna göre belirlenmiş tarifeler bile bulunmaktadır. Video kaydına göre gerçeğe oldukça yakın olan bu yöntem sayesinde kendi cenazenizde katılımcılara bir veda konuşması yapabiliyorsunuz.

Hologram Tekniği

Hologramı sırdan bir video kaydından veya fotoğraftan ayıran birkaç unsur vardır. Burada önemli olan nokta objeden yansıyan ışınların doğru frekansta kaydedilip gerçek ortama aktarılmasıdır. Işık dalgalarının 3 özelliği vardır. Şiddeti, rengi ve doğrultusu. Burada hologramın 3 boyutlu olmasını sağlayan unsur ışığın doğrultusunun da kaydedilip yansıtılabilmesidir. Basitçe anlatmak gerekirse, hologramda objeden yansıyan ışık dalgalarının fotoğrafları çekilip daha sonra gerçek ortama aktarılır. Asıl zor olan kısım kaydedilen ışık dalgalarının gerçek ortama aktırılması kısmıdır. Çünkü aktarılma sırasında görüntüyü işleyebilecek bir lazer kaynağına, özel holografik filmlere ve objenin hareketsiz kalmasını sağlayacak bir düzeneğe ihtiyaç vardır. Bunların yanında objenin da belli koşullar altında tutulması gerekir. Örneğin obje tek renkli ışık kaynağıyla aydınlatılmalıdır aksi takdirde sağlıklı bir aktarım yapılamaz. Aktarılma sırasında ise lazer ışınlarının kullanılmasının sebebi faz uyumunu sağlayabilmektir.

Teknolojinin gelişmesi ve 5G gibi uygulamaların kullanılmaya başlanması ile birlikte hologramik canlı yayınların da yapılabilmesi daha kolay hale gelecek. Kişilerin veya objelerin nerede olduğu fark etmeksizin kesintisiz yayınlar sayesinde de sanal gerçeklik büyük anlamda sağlanabilinecek. Ülkemizde de yer yer kullanılan bu teknoloji henüz tam yaygınlaşmasa da bu konudaki çalışmalar devam etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda da o zamanların başbakanı Erdoğan, İzmir konuşmasında hologram görüntüsüyle çıkmış ve uzun süre konuşulmuştu.

İlişkili Yazılar