Huawei Kurucusundan Önemli Android ve HongMeng OS Açıklaması

Çinli teknoloji devi Huawei’in kurucusu olan Ren Zhengfei, Huawei’in çok konuşulan kendi işletim sistemi HongMeng OS ve Android için önemli açıklamalarda bulundu. 

Son günlerde en çok konuşan teknoloji firmalarından olan Huawei’in kurucusu Ren Zhengfei, Huawei’in geliştirdiği HongMeng OS’in akıllı telefonlar için geliştirilmediğini açıkladı. Android işletim sisteminden tamamen kullanılmaz hale gelene kadar vazgeçmeyeceklerini belirten Huawei kurucusu, Google ve Huawei’in bu konuda ciddi bir şekilde ortaklaşa çalıştığını belirtti. Çalışmaların sonuç vereceğine dair inancının tam olduğunu belirten Huawei CEO’su Huawei’in geliştirdiği kendi işletim sistemi HongMeng OS’in IoT cihazlar için geliştirildiğini açıkladı. Ülkemizde de kayıt altına alınan Huawei’in kendi işletim sisteminin odak noktası bu açıklama ile birlikte netlik kazanmış oldu. Geleceğin teknolojisi olan IoT yani “Nesnelerin İnterneti” teknolojisi için geliştirilen HongMeng OS’in gelişim sürecinin 3 ya da 4 yıl gibi bir sürenin olacağı düşünülüyor. 

Casusluk ile suçlanan Huawei ile sorunları çözmeye başlayan Amerikan hükümetinin bu sorunları kısa sürede çözmesi bekleniyor. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın “Ulusal güvenlik problemleri” haricinde Huawei ile ekipman satma ya da yazılım engeli gibi yaptırımların olmayacağını açıklamasıyla birlikte sorunlar çözüme daha da yaklaşmıştı. Yapılan bu açıklama ile birlikte Huawei’in Android lisansının kısa sürede geleceği düşünülüyor. 

İlişkili Yazılar