Apple Beklenen Modem Satın Alımını Gerçekleştiriyor

Apple gelecek iPhone ve iPad modelleri için çok önemli bir satın alım gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İşte Apple’ın yeni modem hamlesi. 

Qualcomm ile arasındaki modem sorununu çözen Apple 5G modemleri Intel’den karşılayamamıştı. Kendi modem birimini geliştirmek için düğmeye basan Apple geçtiğimiz aylarda Intel bünyesinde çalışan Umashankar Thyagarajan’ı işe almıştı. Apple’ın bu gelişmenin ardından çok daha büyük bir hamle daha yapması bekleniyordu. Apple’a yakın kaynaklara göre Apple, Intel’in mobil modemler geliştiren bölümünü 1 milyar dolara satın alacak. Kısa bir süre içerisinde açıklanması beklenen bu gelişme ile birlikte Apple önemli bir sorunu çözüme kavuşturmuş olacak. Qualcomm ile birlikte geçmişte pek çok modem sorunu yaşayan Apple, yeni iPhone ve iPad modellerinde kullanacağı modemleri de Huawei’den tedarik etmek istemiyor. 

Huawei Mate 20 X 5G Yakında Satışa Sunulacak

Apple’ın bu hamlesinin ne zaman gerçekleşeceği şimdilik bilinmese de Apple 5G konusunda geç kaldığının farkında. 6G teknolojisi için de aynı sorunu yaşamak isteyen Apple’ın kendi modem birimini oluşturması mantıklı bir hamle olarak görülüyor. 

Apple Tam Bağımsızlık İçin Çabalıyor

Teknoloji devi Apple yeni ürünlerinde tam bağımsızlık için çalışmalar yürütüyor. Özellikle Çin ve Güney Koreli şirketler ile önemli ortaklıkları bulunan Apple’ın yeni hamlesi bu bağımlılıklarını azaltıp yeni modellerini tamamen kendisi üretmek istiyor. 

İlişkili Yazılar