Kötü Kedi Şerafettin, Google’a Karşı

Kötü Kedi Şerafettin 2 filminin kaçak olarak sinemadan çekilen görüntülerinin Google aramalarından kaldırılması için filmin yapımcıları Google’a başvuruda bulunmuşlar, ancak bu talep teknoloji devi tarafından geri çevrilmiş. Bunun üzerine, yapımcılar Google’a tazminat davası açtı. Film yapımcılarının avukatı Kadir Kurtuluş, “Google’ın Türkiye’deki tüzel kişiliğinin kapısı aralandı.” dedi. 

Kötü Kedi Şerafettin’e 100 Bin TL Tazminat

‘Kötü kedi Şerafettin 2’ film yapımcılarının korsan görüntülerinin Google arama sonuçlarından kaldırılması talebinin reddedilmesi ile yaklaşık 3 yıl önce avukatlar tarafından 100 bin TL’lik bir tazminat davası açıldı.

Google Reklam ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google Inc. şirketleri arasından organik bir bağ olduğunu savunan film yapımcılarının avukatı Kadir Kurtulmuş, mahkemeye dilekçe vererek Google Ltd.Şti.’nin de sanık olarak davaya eklenmesini talep etti.

Avukat Kurtuluş, İstanbul Asliye Mahkemesi tarafından görülen ve dilekçeyle sunulan, Google reklam ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google Inc. şirketlerinin Google Group tarafından kurulduğunu belirterek, “Türkiye’de faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir bağlı grup şirketidir. Barış söz konusu olduğunda, Türkiye’de Google’ın müşteri şirketlerine karşı haksız fiil nedeniyle gerçekleştirilen her iki şirket de ortak ve müteselsilen sorumlu olacaktır. Bunun için iki şirket arasındaki tüzel kişilik örtüsünün kaldırılması gerekiyor.” dedi.

Dosya yargı yetki dışı olduğu için Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesine gönderildikten sonra, davalı Google Inc. ve Google Reklam ve Pazarlama Ltd. Şti. ile tüzel kişilik ekranının ayrılması talebini değerlendiren mahkeme ve Google reklam ve Pazarlama Ltd. Şti. ile arasındaki organik bağ nedeniyle ortaklaşa sorumlu tutuldu. Mahkeme Google Inc.’nın, Google Reklamcılık ve Pazalarma Ltd. Şti.’nin de davaya davalı tarafından eklenmesine karar verdi.

Avukat Kadir Kurtulmus, söz konusu davanın telif haklarımızı hiçe sayılmasının yanında Google’ın Türkiye’de hesap verebilirliğinin de önünü açmak amacının güdüldüğünü belirterek, “Söz konusu şirket davaya dahil edildi. Bu zamana kadar ülkemizde Google’a karşı özgürlük ve adil yargılanma hakkı kullanılamaz halde idi.Amerika’ya bildirim ve çeviri için sadece yaklaşık 8-10 bin lira harcanmaktadır. Artık Google da Türkiye’de hesap verecektir.” dedi.

İlişkili Yazılar