ALAN 51 (Gizli Bölge)

Askeri bir üs ve Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nün uzaktaki bağlantısıdır. ABD’nin batısındaki Nevada’nın güney kesiminde, Las Vegas şehir merkezinin 133 km kuzey batısında. Merkezinde, Groom Gölü’nün güney kıyısında, büyük bir askeri havaalanı. Üssün temel amacı, deneysel uçak ve silah sistemlerinin geliştirilmesini ve test edilmesini desteklemektir. Üs, eskiden Nellis Hava Kuvvetleri NAFR adı verilen ABD Hava Kuvvetleri’nin Nevada Test ve Eğitim Alanı NTTR’sinde. Menzildeki tesisler Nellis Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 99. Hava Üssü Kanadı tarafından yönetilmesine rağmen, Damat tesisi, Mojave Çölü’ndeki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi AFFTC’nin bir eki olarak çalışıyor ve yaklaşık 186 Groom’un milinin (300 km) güneybatısında ve üs olarak Hava Üssü Uçuş Test Merkezi Dekolmanı 3 olarak bilinir.

Alan 51 adı resmi Merkezi İstihbarat Ajansı belgelerinde kullanılmasına rağmen, tesis için kullanılan diğer isimler arasında Dreamland, Paradise Ranch, Ev Üssü, Watertown Şeridi, Damat Gölü ve en yeni Homey Havaalanı vardır. Alan, Nellis Askeri Operasyonlar Alanının bir parçasıdır ve alanın etrafındaki sınırlı hava sahası, bölgedeki askeri pilotlar tarafından “Kutu” veya “Konteyner” olarak bilinen R-4808N olarak adlandırılmaktadır.

Tesis, normal operasyonel bir hava üssü değildir, çünkü ön operasyonel operasyon birimleri normalde orada kullanılmaz. Bunun yerine, devlet, askeri personel ve savunma müteahhitleri tarafından açıkça tanınmayan yüksek düzeyde sınıflandırılmış askeri / savunma Özel Erişim Programları SAP için kullanılıyor gibi görünüyor. Görevi, yeni uçak silah sistemleri veya araştırma projeleri için geliştirme, test etme ve eğitim aşamalarını desteklemek olabilir. Bu projeler Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri veya CIA gibi diğer kurumlar tarafından onaylandıktan ve halka duyurulmaya hazır olduktan sonra, uçakların operasyonları normal bir hava kuvvetleri üssüne taşınmaktadır.

Üssü çevreleyen yoğun bir gizlilik vardı. ABD hükümeti, 14 Temmuz 2003’e kadar varlığını kabul etmedi. Bu gizlilik, kurgu ve komplo teorilerinin sık karşılaşılan konusu ve tanımlanamayan uçan cisim (UFO) folklorunun merkezi bir bileşenidir. 1950’lerde U-2 düzleminin test edilmesi – ticari uçaklardan çok daha yüksek irtifalarda uçtu – “tanımlanamayan uçan cisimler (UFO’lar) raporlarında büyük bir artış” yarattı.

Başkan adayı Hillary Clinton, ulusal güvenliği tehdit etmediği sürece, Alan 51 hakkında bilgi yayınlayacağını söyledi.

Temmuz 2019’da, 1.700.000’den fazla kişi, isimsiz bir Facebook postasında ortaya çıkan Alan 51’i fırtınaya yönelik bir şaka teklifine cevap verdi. 1.300.000 kişi daha 20 Eylül 2019’da yapılması planlanan etkinliğe ilgi duyduğunu söyledi ve “onları uzaylıları görme” girişimi olan “Fırtına Alanı 51, Hepimizi Durduramazlar” olarak belgelendi.

İlişkili Yazılar