İnternette Tüketiciyi Koruyan Yasalar

Gelişen ve değişen dünya ile birlikte hayatımıza giren internet ile birlikte aslında birçok alışkanlığımızda değişmiş durumda. Artık görmeden, dokunmadan sanal dünyada birçok şeyi beğenebiliyor ve bunları alabiliyoruz. Tabi ki bu ticaretle birlikte birçok sorun da karşımıza çıkabiliyor. Normal ticari alışverişlerde satıcı ve alıcı birbirini görüyor ve ürünleri inceleme, deneme fırsatı bulabiliyor. Bu alışverişte haklarımız olduğu gibi sanal dünya aracılığı ile de yaptığımız alışverişlerde haklarımız bulunmaktadır.

E-ticaret

E-ticaret aslında bir yandan işlerimizi kolaylaştırırken bir yandan da bizi zor duruma düşürebiliyor. Sipariş verdiğimiz ürün gördüğümüz üründen çok farklı gelebiliyor ya da bilgilerimiz bu yolla çalınabiliyor ve işte bu noktada tüketici hakları devreye giriyor. Sanal dünyadan yapılan alışverişlerin sonucunda alıcı hakları yasa tarafından 4077 sayılı kanunun 9/A maddesi ile belirlenmiştir.

Haklarımız Neler?

Yaptığımız alışverişler sonrasında bir sorunla karşılaştığımız zaman ilk aklımıza gelen çözüm karşı tarafta bir muhatap bulma isteğidir. Bununla birlikte bir muhatap bulamazsak benim bu konuda haklarım nelerdir şeklinde bir araştırma içerisine girmemiz gerekiyor. Aslında haklarımız sanal dünyada çok iyi bir şekilde korunmaktadır. Bizim bunun farkında olmamız gerekiyor. Öncelikle karşı tarafın bize bazı bilgilerini vermesi gerekiyor:

  • İsim, unvan, açık adres, telefon varsa diğer erişim bilgileri paylaşılmalıdır.
  • Alınan mal veya hizmetin nitelikleri belirtilmelidir.
  • Mal veya hizmetin fiyatı Türk lirası cinsinden olmalıdır.
  • Teslim masrafları ve ödeme ile ilgili bilgiler belirtilmelidir.
  • Alıcının cayma hakkını kullanma şartları mutlaka olmalıdır.

Bu bilgiler alıcı tarafından mal veya hizmet işlemi gerçekleşmeden mutlaka onaylanmalı, teyit edilmelidir. Aksi takdirde sözleşme oluşturulmuş sayılmıyor. Burada en önemli haklardan biri alıcının cayma hakkıdır. Alıcı hiçbir mazeret göstermeden 7 iş günü içerisinde aldığı mal veya hizmetten vazgeçebilmektedir. Satıcı ise 10 iş günü içerisinde karşı tarafın cayma hakkını kullanması durumunda aldığı toplam bedeli iade etmek zorundadır.

Alıcının elektronik ortamda bu maddelere dikkat etmesi ve sözleşmeyi okuyup anlayarak kabul etmesi gerekmektedir. Bunların dışında alıcı çıkabilecek güvenlik sorunlarına karşı sitenin güvenlik sertifikalı bir site olup olmadığını kontrol etmeli ve tedbirli davranmalıdır.

İlişkili Yazılar