Fiber İnternetin Hız Kaynağı

İçinde bulunduğumuz dönemin teknolojik çağ olması bu alanda her çeşit kavramın yaşamımıza girmesine sebep oluşturmuştur. Bunlar arasında standart internet ADSL ve yeni nesil hızlı internet yani fiber internet gibi kavramlar önde gelmektedir. Bu isimler internetle alakalıdır ve çok farklı anlamlar içermektedirler.

Fiber Teknoloji Neden Hızlı?

Bu yazımızda yeni nesil internet olan fiber internetin hızının nerden geldiğinden, fiber internetin hali hazırda kullanımda olan ADSL internetten farkı nedir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Fiber Işık Hızındaki İnternet

Fiber hızlı internet müthiş derece hızlı bir bağlantı imkânı vermektedir. Klasik ADSL bağlantıları standart telefon ileticilerini yani bakır kabloları kullanmaktadır. Bu nedenle de internet hızı çok yavaş gerçekleşmektedir. Fakat fiber internette bir kıl kalınlığında olan cam tüpü kablolar kullanılmaktadır.

Bahsi geçen kablolar ışık sayesinde iletim yapmaktadır, içinde herhangi bir kablo bulunmaz. Bu nedenle internetin neredeyse ışığın hızı kadar yüksek olmaktadır. Yani fiber internet klasik bakır kablolar yerine içi boş cam tüpler kullanarak ışık aracılığıyla işlem yapmaktadır.

Standart İnternetten 1000 Kat Daha Hızlı

Eski ve yeni internet bağlantı şekilleri üzerine karşılaştırma yaparsak; hali hazırda ADSL internet sahiplerinin birçoğunun 2 ya da 3 mega bit hızla bağlanırken fiber ile bu hız 1.000 mega bite çıkmaktadır. Bu nedenle de iki internet bağlantı sistemi arasında neredeyse bin kat hız farkı oluşmaktadır. Günümüz teknolojisinde hız büyük önem taşıdığından artık birçok cihaz fiber internet bağlantısına ihtiyaç duymaktadır. İnternet hız oranlarındaki bu gelişmeler sayesin bahsi geçen elektronik cihazların yaygın kullanımı sağlanabilir.

İleri seviyelere ulaşmış devletlerde daha yaygın kullanılan fiber Türkiye’de de hızlı bir şekilde yayılmaya başladığını söyleyebiliriz. Işık hızında internet ne demektir ve fiberin hızının kaynağı nedir sorusunu cevapladığımı yazımızda size kısa fakat öz bir anlatımda bulunduk.

Siz de bundan böyle fiber internet üzerine bilgi sahibi olarak evde ya da işte ihtiyacınıza göre size en uygun interneti seçebilirsiniz. Fakat günümüzde aşırı derece ve hız gerektiren bir internet ihtiyacınız yoksa klasik bağlantıların bile sizin için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ama ilerleyen zamanlarda fiber internet pek çok şirket ve evlere ulaşmaya başlayacaktır.

İlişkili Yazılar