İnternet Altyapısına Yatırım Yapan Şirketler

Son yirmi yıldır haberleşme, iletişim ve hızlı bağlantı anlamında kullanım ülkemizde neredeyse %300 arttı. Haberleşme konusunda sadece devlete bağlı şirketlerin sistemi vardı. Özellikle internet bağlantısı konusunda kullanımların artmasıyla hem rekabet hem de yatırımlar çoğaldı. Türk Telekom sunduğu raporunda 2000 yılından sonra internet kullanımının %230 arttığını birçok altyapının yetersiz geldiğini ifade etmişti.

İnternet Altyapısının Gelişimi

1992 yılında ülkemizde kullanılmaya başlayan internet bugün inanılmaz hızlara ve yeni teknolojilerle kullanım farklılığı sunmaktadır. 2000’lerin başına kadar eski bakır kablolar üzerine ekler yapılarak yüksek ücretlerle kullanıma sunulan internet bugün hemen her evde yer almaktadır. Altyapı gelişimi olarak bugün çok farklı teknolojiler kullanılmasına karşın birçok şirket yatırımlarını artık telekomünikasyon üzerine yapmaktadır.

BTK raporuna göre 1992 yılında 102 kilometre olan internet altyapısı bugün 300 bin kilometre civarındadır. 2020 sonuna kadar 500 bin kilometreyi bulması bekleniyor. Tabii bu şekilde gelişmesinde en büyük etken şirketlerin yatırımlarını bu sektöre kaydırmasıdır. Yatırım anlamında gelişim sürecine bakıldığında yaklaşık 3 milyar dolarlık bir bütçe önümüze çıkıyor.

Hangi Şirketler Yatırım Yapıyor?

Başta Türk Telekom ve Türksat olmak üzere, Superonline, TürkNet, Turkcell, Vodafone, GökNet, NetSpeed, Millenicom, DSmart, Uydunet, BiriADSL gibi birçok şirket yatırım yapmaktadır. Bu şirketlerin hemen hepsi Türk Telekom ve Türksat altyapısını kullanarak faaliyet göstermektedir. Tabii yatırımı büyük oranda etkileyen bu hizmet sistemi şirketlere büyük miktarlara mâl olmaktadır. Özellikle Türk Telekom, Türksat ve Superonline başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere birçok büyükşehirde altyapıya yatırım yapmaktadır.

BTK verilerine göre bu yatırımların hacmi yıllık 1 milyar doları buluyor. Ülke genelindeki altyapılar %80’i Türk Telekom’a aittir.

Haliyle en büyük yatırımı yine Türk Telekom yapmış oluyor. Hem müşteri paylaşımı anlamında hem de hizmet anlamında en büyük yatırım payı yine Türk Telekom’a aittir. Ayrıca Türksat kendi altyapısını 2010 yılından itibaren geliştirmeye başlamıştır. Son beş yılda yine İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyük ölçüde altyapı yatırımı yaptığını görüyoruz. Türksat bu konuda devlet desteği ile %21’llik bir büyüme göstererek 53 bin kilometre bir altyapı sistemi hazır hale getirmiştir.

İlişkili Yazılar