Tiktok Güncellemelerini Açıklamaya Çekiniyor

Şimdiye kadar, Çin hükümetinin ayrımcılık politikasını desteklemekle ve sansür uygulamakla suçlanan TikTok, dün yayınlanan bir güncellemenin ayrıntılarını paylaşamamasından dolayı tepki çekti.

Sanal ürün ilkesini güncellediklerini belirten TikTok, kullanıcıların canlı yayın yapabilmeleri ve maddi değeri olan hediyeler ve elmaslar kazanabilmeleri için bir yaş sınırı oluşturduklarını belirtti. Bu noktada, kullanıcılar “Tamam” veya “daha fazla bilgi” diyerek bu güncelleştirmeyi kabul edebilir. Güncellemeyi gözden geçirmek için iki seçenek sunuldu, ancak maalesef güncelleme hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar bir 404 hatasıyla karşılaştı.

Tiktok gibi hızla büyüyen sosyal ağların, kullanıcılara yayınladığı ilkeler hakkında daha şeffaf olması gerekir. Kullanıcılar, değiştirilmiş bir politikanın yeni sürümde bunları nasıl etkileyeceğini bilme hakkına sahiptir. Bu nedenle, güncellemelerin kullanılabilirliği, Tiktok’un dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan birisi. Aksi takdirde, kullanıcılar “Tamam.” diyecek ve TikTok, tarihteki yerini alacak.

ABD Senatosu tarafından son aylarda kişisel verilerin korunmasını gözden geçirmeye davet edilen TikTok, daha hassas ve izlenim üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Benzer şekilde, Tiktok’un kendisini Çin’deki Tiktok uygulamasından ayırmaya hazırlandığını düşünürsek, Douyin, şirketin en küçük hataların bile yanlış yorumlanmasını önleyerek açıklama sürecini mükemmelleştirmek zorunda.

Bununla birlikte, Tiktok’un sanal ürün politikası güncellemesinin ayrıntıları şirketin web sitesinde mevcut. 3 Aralık’ta yayınlanan güncellemenin yeni ülkelerde kademeli olarak piyasaya sürüldüğünü ekleyelim. Güncellemenin ayrıntıları tek bir düğmeye basmak kadar kolay olmasa da, konu hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılar sitedeki kısa makaleyi okuyabilir. Ayrıca Türkiye’deki kullanıcılar için dil desteği olmaması dikkati çekiyor.

İlişkili Yazılar