Buzullar Eriyor

1972 ve 2019 yılları arasında fotoğraflanan buzulların uydu görüntüleri, değişiklikleri göstermek için Alaska Üniversitesi’nden bir glaciolog olan Mark Fahnestock tarafından işlendi. Fahnestock NASA’YA verdiği demeçte, “Şimdi Alaska’da neler olduğuna bakmamıza izin veren bu uzun ve ayrıntılı kayıtlara sahibiz. Bu filmleri oynattığınızda, bu sistemlerin ne kadar dinamik olduğunu ve buz akışının ne kadar dengesiz olduğunu anlıyorsunuz.” dedi.

Buzullar küresel ısınmaya farklı şekillerde tepki verirler. Örneğin, 1972’deki görüntülere baktığınızda Alaska’daki Columbia Buzulu oldukça kararlı görünüyor. Fakat 1980’lerde hızlı bir geri çekilme başladı ve 48 yıl önce ilk etaptan 20 kilometre daha yüksek şekilde bir akıma kapıdıklarını görebiliyoruz.

Öte yandan, yakındaki Hubbard Buzulu, aynı 48 yıllık dönemde 5 kilometrenin üzerinde kayma yaşıyor, ancak 2019’da kaydedilen bir görüntü, geniş bir buz kırma alanını gözler önüne serdi. Jeologlara göre, bu yakın vadede başlayan hızlı bir değişimi gösteriyor.

Ohio State Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Michalea King, küresel ısınmanın 200 buzulu nasıl etkilediğini görmek için Grönland’ın 1985’e dayanan benzer Landsat görüntülerini inceledi. King tarafından incelenen uydu gözlemleri sırasında, buzullar yaklaşık 5 kilometre geri çekildiği görülebiliyor.

Buzul inziva da buzullar ve yeraltı yüzeyinde zamanl farklı göl çeşitlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Liverpool Üniversitesi’nden bir buz bilimcisi olan James Lea, Grönland buzullarında 5 kilometreye kadar erimiş göl keşfetti. Lea,”Buz tabakasında yılda bir göl sayısına baktık ve son 20 yılda artan bir eğilim gördük.” dedi. Ayrıca 2050 yılına kadar gölleri görmeyi beklemiyoruz ya da 2060 yılında yüksek rakımlarda daha fazla göl bulacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Değişim o kadar hızlı ki bazen farklılıklar bir veya iki yıl içinde ortaya çıkabiliyor. Araştırmaların sonuçları, konunun önemini ve ciddiyetini bir kez daha gösteriyor.

İlişkili Yazılar