Avustralya Yangınının Uzaydan Çekilen Görüntüleri Yayınlandı

Dünyanın gözü önünde aylardır devam eden Avustralya yangını, neredeyse bir kıtayı yok etti. Orman yangınlarında 20 milyon dönümlük arazi kül oldu. Milyonlarca hayvan hayatını kaybetti. Hayatlarını kaybeden insanlar da var. NASA, Avustralya’da meydana gelen ve hala devam eden yangının fotoğraflarını yayınladı. NASA, uydu üzerinden çekilmiş Avustralya yangınının fotoğrafları ile neler olduğunu gösterdi.

NASA uydu görüntüleri Avustralya’da orman yangınları yıkıcı etkisini ortaya çıkardı. Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan kanguru Adası’nın üçte biri ortadan kayboldu.

Kanguru Adası, deniz aslanları, koalalar ve nesli tükenmekte olan kuş türleri de dahil olmak üzere birçok yaban hayatına ev sahipliği yapıyordu. Ancak, paylaşılan görüntüler Avustralya’daki yangın hakkında çarpıcı ayrıntıları da ortaya çıkardı.

NASA’nın Terra uydusu 16 Ocak 2019 ile 7 Ocak 2020 arasında iki ayrı fotoğraf çekti. Bu fotoğraflar adanın üçte birinin kül içinde olduğunu ortaya çıkardı.

Yangında toplam 480 milyon hayvanın hayaşamını yitirdiği düşünülürken 25.000 koalanın öldüğü sanılıyor.

Son aylarda, Avustralya’da yaklaşık 20 milyon dönüm yandı. Yetkililer, yangınların aylarca sürebileceğini söyledi. Bu arada, en az 25 Kişi yangınlarda hayatını kaybetti.

Sydney Üniversitesi’nden bir ekolojist olan Chris Dickman, Avustralya’nın iklim değişikliğinin etkisini dünyadaki diğer bölgelerden daha erken gördüğünü söyledi. Bu yangınlar küresel ne olacağını bir önizleme olarak kabul edilebilceğini de sözlerine ekledi.

İlişkili Yazılar