Tesla Model 3’e Alternatif Ucuz Elektrikli Otomobiller

Tesla Model 3’e Alternatif Ucuz Elektrikli Otomobiller

 

Yerli otomobilimiz TOGG’un açıklanmasının ardından gözler yeniden elektrikli otomobillere çevrildi. Teslanın başlattığı bu akım daha güçlü bataryaların üretilmesi, otomatik pilot gibi özelliklerle giderek daha büyük hale geldi. Günümüzde elektrikli otomobillerin pazar payı sadece %2 olmasına rağmen gün geçtikçe bu oranın daha da atması bekleniyor.
Gelin Tesla Model 3 yerine alabileceğimiz ucuz yollu elektrikli otomobillere göz atalım.

 

 

1. HYUNDAI KONA

36000$’lık başlangıç fiyatı ile satışa sunulan ve 64 kWh lityum pil ile çalışan Hyundai Kona tek şarjla 500 kilometreye kadar menzil vadediyor. Popüler araba inceleme sitesi Edmunds’dan 8.2/10 puan aldı.

2.KIA NIRO

Ucuz fiyatlı elektrikli otomobiller arasında pek çok kullanıcı tarafından tercih edilen Kia Niro ise tek şarj ile yaklaşık 380 km’lik bir menzile sahip. Kia Niro’nun başlangıç fiyatı ise 40 bin dolar civarı. Bu otomobili diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise araç hareket halindeyken kendi kendini şarj edebiliyor. Yine pek çok kullanıcı tarafından oldukça beğenilen bir tasarıma sahip .

3. MG ZS EV

MG Motors’un yeni elektrikli arazi aracı(SUV) olan ZS EV, Tesla Model 3 yerine uygun fiyatlı satın alabileceğiniz diğer bir elektrikli otomobil modeli. 44.5 kWh lityum iyon pil ile şehir içi 371 kilometre menzil sunan ZS EV, 100 km’de 12.8 kW elektrik tüketiyor.

MG ZS EV sadece İngiltere’de satılıyor ve başlangıç fiyatı 22-29 bin dolar arasında değişiyor.Şimdilik sadece İngiltere’de satılan otomobil kısa bir süre sonra başta Hindistan olmak üzere diğer ülkelerde de satışa çıkacak.

4. CHEVROLET BOLT EV 2020

Yakın zamanda güncellenen ve tek şarj ile 416 kilometre gittiği iddia edilen ve başlangıç fiyatı 36 bin dolar olan Chevrolet Bolt EV elektrikli otomobil, Tesla Model 3’e göre oldukça basit kalsa da yine de pek çok kullanıcı tarafından tercih edilebiliyor.

5-RENAULT ZOE 2019

Başlangıç fiyatı 29 bin dolar olan Renault Zoe ise 52kw’lık batarya gücü ile tek şarjla 330 km’ye kadar menzil vaad ediyor.

Her ne kadar çok sayıda yeni elektirikli otomobil üretilse de bunlar hala Tesla Model 3’ün yakaladığı başarıyı yakalamaktan oldukça uzak görünüyor. Tesla Model 3 2019’un son 3 ayında 90 binin üzerinde satış göstererek bu konuda en iyisi olduğunu ispatlamış oldu.

İlişkili Yazılar