Bilgisayar Virüsleri Ünlü Sanatçılar Aracılığı İle Bulaşıyor!

Kaspersky, bilgisayarlara bulaşan virüslerin yayılmasında sanatçıların etkisinin büyük olduğunu söylüyor. Açıklamaya göre Kaspersky, Grammy 2020 adaylarının adlarını ve şarkı isimlerini kullanan pek çok yazılıma bakıyor.

Bu zararlı yazılımlar hem ünlülerin isimlerini kullanıyor hem de onların ürettiği eserleri ve çalışmaları kullanarak insanları ağına çekmek istiyor. Bu yüzden araştırmalara göre pek çok kişinin bu konuda sorun çıkardığını ve şüpheli seçimleri ön plana çıkardığını görüyoruz.

Müzik dünyasının olmazsa olmazlarından olan pek çok kişi var. Örneğin Ariana Grande, Taylor Swift ve Post Malone gibi isimler. Bu isimler geçtiğimiz yıl pek çok zararlı yazılımda yer aldı ve ünlülerin bilgisi dahi olmadan insanlara zarar vermeye çalışıldı.

Türkiye’de 18,497 kişi bu virüslerden etkilendi!

Ülkemizde de bu virüslerin ağına düşen kişi sayısı çok fazla. Ariana Grande, Taylor Swift gibi isimleri mercek altına alan Kaspersky, zararlı dosyaların yüzde 55’İn bu sanatçıların ismini taşıyan dosyalar olduğu belirtiliyor. Araştırmaya göre, 2019’da Billie Eilish’in ismini taşıyan zararlı dosyaların sayısı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 10 kat artarak, 2171’e çıktı. Türkiye’de genç şarkıcının adını taşıyan zararlı dosyalardan etkilenen kullanıcıların sayısının ise 18,497 olduğu belirlendi. Bu sayı geçtiğimiz yıl sadece 139’du.

Dijital müzik platformlarının kullanılmasının bu konuda önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Kaspersky, insanların isteklerine de net cevaplar veriyor bu sayede. Daha sağlıklı, daha rahat ve özverili bir yaklaşım ile ön plana çıkarılacak olan her bir beklenti ve yenilik için tek yapmanız gereken hızlı bir çalışma üretmeniz olacaktır.

Aşama aşama değişen ve yenilenen bu çalışmalar için özellikle .exe ya da .lnk gibi dosyaları kesinlikle açmamanız gerektiği söyleniyor. Bir şekilde kurulum odosyası olduğu için bu dosyalar sorun yaratabiliyor.

İlişkili Yazılar