Korona Virüsüne 5 Dakikalık Çözüm Üretildi!

Çin üzerinde ortaya çıkan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan korona virüsü ile ilgili olarak dünyanın büyük bir endişesi ve paniği var. Bu durum Korona virüsü ile ilgili insanların yeni beklentilere ulaşmasını sağladı. Peki ama durum nasıl ilerledi? Nasıl bir çözüm üretiliyor?

Salgınla ilgili olarak mücadele eden bilimciler, yüz maskesi konusunda çalışma yaptı. Tuz maskesi olarak bilinen bu çalışma, korona virüsüne ve diğer birkaç güçlü virüse karşı uyarı niteliği taşıyor ve anında durumu nötrlemeye çalışıyor.

Zararlı patojenler direkt ölüyor!

Normal bir maskeden pek farklı olmayan bu maske, özellikle yüz maskesi olarak biliniyor ama 3 farklı grip virüsünün yayılmasını engelliyor. 2017 senesinde yapılan bir araştırmada gündeme getirilen bu çalışma için özellikle uzmanlar bir araya geldi ve bilimciler ile ilgili olarak seçenekler değişiyor.

Öksürme, hapşırma, konuşma ve nefes alma eylemleri sırasında ağızdan çıkan partiküllerin Corona virüsü gibi virüslerin yayılmasında etkili olduğunu belirten bilimciler, bu partiküllerin günümüzde sıkça kullanılan maskelere yapışması durumunda virüslerin maskeyi takan insana bulaşabileceğini belirtti.

Bu yüzden yapılan maske ile çözüm ortalama 5 dakika içerisinde ortaya çıkıyor. Bu yüzden de durumlar değişken bir hal alıyor. Halihazırda kullanılan bu maskeler, virüsleri öldürmeye odaklandığı için çok daha hızlı bir şekilde buharlaşan bir eritme teknolojisi sunuyor.

Çalışmalara şekerle başlanmıştı!

Çalışmalara daha önce şeker ile başlanmıştı ama pek bir fayda etmedi. Çünkü şekerin yapısı mekanizma çözümü konusunda önemli değildi ve yeterli gelmiyordu. Sonra da geliştirilen maskenin patenti alındı ve 2 yıl içerisinde ticari olarak satışa çıkarılması bekleniyor.

İlişkili Yazılar