İran’daki İnternet Erişimi %75 Seviyelerine İndi!

Netblocks üzerinden yapılan duyurulara göre İran üzerinde bir siber saldırı olmuş ve bu saldırıya göre bağlantılar oldukça yavaşlamış. Durum karşısında alınan önlemlerin ardından internet erişimi, 7 saat sonrasında normale dönmüş.

İnternet özgürlüğünü gerçek zamanlı olarak haritalayan NetBlocks, 8 Şubat sabahı İran’ın telekomünikasyon ağında büyük bir aksaklık olduğunu doğruladı. Gerçek zamanlı olarak aksaklıkları ve kritik siber saldırıları tespit eden NetBlocks, Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda ülkedeki internet kullanımının %75’e kadar düştüğünü söyledi.

Güncel olarak organize edilen çalışmalara dair de bekentileri kendine has bir yapıda kullanabiliyoruz. Siber saldırılardan sonra düşen bağlantı hızları herkesi kontrol altına almaya çalışmanın bir karşılığı gibi görünüyor.

İntenret 7 saat sonra geldi!

Hem sabit hem de mobil ağ sağlayıcılarını etkileyen bu kesintinin ardından normal internet bağlantısının yeniden başlaması 7 saat sürdü. İran’daki tüm özel ve kamu işletmecilerine telekomünikasyon altyapısı sağlayan Telekomünikasyon Altyapısı Şirketi sözcüsü Sadjad Bonabi, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda ülke internetine yapılan saldırıların ‘DDoS’ adı verilen bir tür siber atak olduğunu ve DZHAFA müdahalesiyle normale döndürüldüğünü söyledi.

İlişkili Yazılar