Neden Salgın Hastalıkları Yarasalardan Geliyor?

Yarasalardan kaynaklanan hastalıklar son dönemlerin en çok dikkat çeken ve can sıkan durumlarını oluşturuyor. Peki ama neden hepsinin ortak sebepleri yarasa? Gelin biraz da bu konuya bakalım. Sars, mers, ebola, marburg ve şimdi de korona virüsü ön plana çıkıyor. Peki ama neden yarasa?

20. yüzyıl için oldukça önemli bir araştırma konusu olan bu durum için binlerce insanın hayatını kaybetmesi üzerine bir çalışma yapıldı ve yarasalar önemli bir suç unsuru olarak çıktı karşımıza. Yarasaların tür çeşitliliğine bakıldığında, bu hayvanın diğer memelilerden daha fazla virüsün kaynağı olması bir sürpriz olarak görülmüyor. Şu anda dünyada 1400’den fazla yarasa türü yaşıyor.

yarasa virüs

Yarasaların tür sayısının bu kadar yüksek olmasının temel nedeni, yarasaları avlayan hayvan sayısının çok az olmasıdır. Aynı şekilde yarasaların geçirdikleri evrim, bu hayvanların benzer türlere göre çok daha uzun yaşamasını sağlıyor.

Yarasının çok olması riski artırıyor!

yarasa virüs

Bireysel tür sayısı her şey için önemli. Bu yüzden fareler örneğin pek çok hastalığın çözümünde denek olarak kullanılabiliyor. Ortaçağda yaşanan vebanın sorumlusu da bu nedenle aslında fareler değildir. Yapılan araştırmalar, virüsün kaynağının pire gibi parazitler olduğunu göstermiştir. Fareler, vebanın yayılmasında sadece bu parazitleri taşımaktan sorumluydu.

Araştırmacıların yaptığı haberlere göre, hücrede yer alan interferon-alfa salgısından dolayı virüsün çoğalmasında bir şekilde yavaşlama görülüyor. Yarasa hücreleri de virüslerin uzun süre boyunca hücrede kalmasını sağlıyor.

İlişkili Yazılar