FBI Geçen Yılın 3,5 Milyon Dolarlık İnternet Suç Raporunu Yayınladı!

İnternet suçları pek çok kişi için oldukça hassas bir konu. Özellikle bu konuya dair meraklı olan bireyler var. Bu yüzden bu konuda detaylı bir analiz sunan FBI raporunu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ‘2019 İnternet Suçları Raporu’nu yayınladı. Yayınlanan rapora göre yıl içerisinde şikâyette bulunulan suç sayısı 467 bin 361’e ulaştı. Şikâyette bulunan suçların maliyeti ise 3,5 milyar doları (21 milyar TL) geçiyor. Bu ücret de oldukça yüksek ve bu konuda internetin siber suçlar konusunda yapılan çalışması da sürekli güçleniyor.

siber suç ile ilgili görsel sonucu

2019 senesinde artış gösteren siber suçlar ile ilgili olarak her bir beklentiyi ve çalışmayı ön plana çıkarabiliriz. Şüphelenilen siber suç aktivitelerini raporlayan bir FBI kaynağı olan İnternet Suç Şikâyetleri Merkezi (IC3) Mayıs 2020’de kuruldu ve 2019 raporlarıyla birlikte toplamda 4.883.231 şikayet sayısına ulaştı. Bu durumlar şikayet süreçlerini de farklı bir yapıda karşımıza çıkarıyor. Aşama aşama değişen ve kolay yoldan organize edilen her bir seçenek ve fırsat için sizler de kendinize göre bir hizmet ve beklenti kullanabilir ve organizasyon yaratabilirsiniz.

siber suç

Son beş yılda alınan şikâyet sayısı 1,7 milyona ulaşırken, yıllık toplam kayıp da 1,1 milyar dolardan (2015), 3,5 milyar dolara (2019) çıktı. Bu durum zaten özellikle analizlerle birlikte olduğu için internet suçları konusunda inceleme yapan ve kendine has yenilikleri ön plana çıkaran pek çok kişi için de bir cevap oluşturuyor.

Son beş yıl içerisinde siber suçların ABD’deki bireylere ve işletmelere zararı 10 milyar doları aştı. 2019 yılı ise bu açıdan en kötü yıl oldu. Yıl içerisinde bu zamana kadar en yüksek siber suç şikâyetinde bulunurken, siber suç kurbanları da en büyük kayıplarını verdi. Siber suçlarla mücadelede ise 300 milyon dolarlık bir meblağ kurtarılabildi. Süreçler de bu şekilde ilerlediği için de güncel yenilikleri kendine has olarak ön plana çıkarabiliyoruz.

İlişkili Yazılar