Aseslan Radarları Köre Eden Sistem Üretti!

Türk Silahlı Kuvvetleri, silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) İdlib savaş bölgesinde sık sık kullanıyor. Bu durum pek çok konudan en azından askeri olarak ilerleyen bir teknolojik gelişmenin sonucunda karşımıza çıkmakta. Aselsan tarafından üretilen KORAL sistemi sayesinde çok sayıda hedef etkisiz hale getirildi.

koral

Bugünse KORAL sayesinde Ruslara ait 2 hava savunma sistemi de vuruldu. Peki Aselsan tarafından üretilen bu araçlar hedefe görülmeden nasıl yaklaşabiliyor? İşte Türk yapımı KORAL hakkında bilmeniz gerekenler. Silahlı insansız hava araçları Suriye’nin İdlib bölgesinde oldukça sık kullanıyor.

Bu hava araçları çok sayıda hedefi vurdu hatta bunlardan ikisi Rus yapımı hava savunma sistemi oldu. Uzmanlara göre hava savunma sistemlerini vurabilmek çok zor ve dünyada hava savunma sistemlerini vurabilen teknolojilerin pek örneği yok. Bu noktada uzmanlar bu duruma “avcısını vuran av” benzetmesi yaptı.

Karıştırma ve köreltme sistemleriyle donatılan C-160-D uçağı da elektronik taarruz platformu olarak kullanılıyor. SİHA’ların içinde bulunan mini akıllı mühimmatlar Roketsan tarafından üretilmiştir. Hedefler bu roketler sayesinde etkisiz hale getiriliyor. MAM-C ve MAM-L bombaları yaklaşık 8.000 metre yükseklikten hedefe bırakılarak atış gerçekleştiriliyor. Bu sayede Aselsan tarafından üretilen KORAL, İdlib bölgesinde vurulması oldukça zor olan hava araçlarını etkisiz hale getirmeyi başardı.

İlişkili Yazılar