Corona ve Diğer Virüsler, Neden Ellerin Yıkanmasına Karşı Koyamıyorlar?

Türkiye’de ilk corona virüsü (COVID-19) vakasının görülmesinin ardından herkes market ve eczanelerdeki dezenfektan ürünlerine koştu. Raflarda tozlanmaya yüz tutmuş olan jeller ve kolonyalar, bir anda tükendi ancak uzmanlar, sabunla 20 saniye el yıkamanın virüsten korunmanın en etkili yolu olduğunu söylüyor.

nasıl el yıkanır

Salgın temalı filmlerde gördüğümüz bazı sahneleri gerçek hayatta da yaşamamıza neden olan yeni tip corona virüsü ya da resmi adıyla COVID-19, tüm dünyayı koca bir Hollywood setine çevirmiş durumda. Siyasetçisinden sporcusuna, oyuncusundan üst düzey yöneticilere kadar her kesimden insana bulaşan COVID-19, kamuoyunda müthiş bir panik ve korku havasına neden oldu. Vaka sayısının dramatik bir şekilde artması, hem vatandaş hem de devlet tarafından alınan önlemleri farklı bir boyuta taşıdı.

covid-19

Marketlere ve eczanelere akın eden insanlar, dezenfektan ürünlerinin olduğu rafları boşalttı. Uzmanlar, her türlü dezenfektan ürününün virüslere karşı yüzde 99 oranında etkili olduğunu ancak çok fazla kullanılması halinde elde çeşitli yaralara neden olabileceği konusunda uyarıyor. Böyle bir durumda, virüse karşı savunmasız hale gelebileceğinizi belirten uzmanlar, başvurulması gereken yegane yöntemin el yıkama olduğunu ifade ediyor.

İlişkili Yazılar