Kemoterapi ve Fototerapiyi Birleştiren Etkili Bir Kanser İlacı Geliştirildi

Son dönemlerde korona ile ilgili pek çok konuyu gündeme getirne bilim insanlarına yeni bir ilaç çözümü sunuldu. Bu sayede Kamoterapi ve Fototerapiyi Bileştiren etkili bir kanser ilacı karşımıza çıktı. Bilim insanları kemoterapi ve fototerapiyi birleştirerek etkili bir kanser ilacı geliştirmeyi başardı. Yeni ilaç, yaygın olarak kullanılan iki tedavi yöntemine göre etkili sonuçlar gösterdi.
kanser fototerapi

Ne yazık ki günümüzde kanseri bitirmenin kesin bir yolu yok. Doktorlar radyasyondan kimyasal ilaçlara ve fototerapiye kadar her şeyi denemelerine rağmen etkili bir çözüm bulamadılar. Yeni bir çalışma, kemoterapi ve fototerapiyi tek bir ilaçta birleştirerek umut verici sonuçlar elde etti.

Kemoterapi tedavisinde vücuda kanserli hücrelerle savaşması için ilaç veriliyor ve bu yöntemde en yaygın kullanılan ilaçlardan biri sisplatin olarak biliniyor. Bu ilaç, tümör hücrelerinin DNA’sına bağlanarak kanser hücreleri öldürme amacı taşıyor.

kanser ilacı

Diğer yandan fotodinamik terapi (PDT) ise tümöre metal bir kompleks ekleyerek, vücudu lazer ışığına maruz bırakıyor. Böylece kompleksin, hücrelerle reaksiyona giren ve kanserli hücreleri yok ettiği bilinen reaktif oksijen türleri oluşturması sağlanıyor.

Paris Sciences et Lettres (PSL) Üniversitesi ve İbrani Üniversitesi’nden araştırmacılar iki yöntemi Ru-Pt olarak adlandırdıkları tek bir ilaçta birleştirdiler. Kemoterapi bileşeni, sisplatinin etkilerini arttıran başka bir kimyasal olan fenilbütirat ile birleşiyor. PDT kısmı ise rutenyum (II) metal kompleksinden oluşuyor.

İlişkili Yazılar