Nvidia, Corona Mücadelesine Hız Veriyor!

Corona virüsü şu an yüzden fazla ülkeye yayılmış durumda ve araştırmacılar, virüsle başa çıkabilmek için sürekli olarak çalışıyorlar. Eğer ki siz de bilim insanlarının bu araştırmalarına destek vermek istiyorsanız GPU gücünüzün bir kısmını bağışlayabilirsiniz. Ülkemizde de açıklanan resmi rakamlara göre 5 kişide görülen Corona virüsüyle mücadelede bilgisayarınızı kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilgisayarlarınızın özellikle grafik gücünü Covid-19 salgınıyla mücadelede kullanabilirsiniz

nvidia geforce twitter coronavirus

Nvidia, bilgisayar oyuncularına seslenerek “Folding@home” uygulamasını bilgisayarlarına indirmelerini ve bilim insanlarının virüsle mücadelesine katkıda bulunmalarını istedi. İndirilen program, bilgisayarları uluslararası bir ağa bağlıyor. Bu ağda yüksek miktardaki hesaplama işlemleri için dağıtılmış işlem gücü kullanılıyor. İstemediğiniz zaman ise programı kapatabiliyor ve GPU’nuzun tamamını tekrar kendiniz kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Folding@home aslında yeni bir proje değil. Zamanında PlayStation 3’lerde de kullanılabilen bu sistem, kullanıcıların ayrılmış işleminin araştırmalarda kullanılmasına izin veriyor. SARS-CoV-2 ve SARS-CoV virüslerindeki potansiyel olarak uyuşturulabilir protein hedeflerini simüle edebilme seçeneği bu hafta başlarında servise eklendi.

İlişkili Yazılar