Teknoloji Şirketlerinin Korona İle Savaşı

Teknoloji şirketlerine dair ön plana çıkarılan çok fazla çalışma var. Bunlar korona ile savaş konusunu karşımıza çıkarıyor. Bu yüzden de savaşa dair herkesin kendi çözümü var. Binlerce kişinin bir anda evden çalışma modeline geçtiği bu savaşta, yeni çözümler de çıkmıyor değil. Belki de Korona virüsü bir dönüşümü başlatıyordur? Kim bilebilir.

Koronavirüs vakaları artmaya başlayınca küresel şirketler uzaktan çalışma düğmesine bastı. Türkiye’de birçok özel üniversite online eğitime geçerken, dünya devleri de çalışanlarını virüs salgından korumak için evden çalışmaya gönderdi. Google, Facebook, Amazon, Mastercard gibi küresel finans ve teknoloji şirketleri ilk aşamada seyahatleri durdurmuştu.

Korona virüsüne dair insanların beklentileri ve yenilikleri kişisel olarak organize ediliyor ve bizlere de bu aşamalarda yeni çözümler sunuluyor. Ayrıntıların ve detaylı hizmetlerin tamamında yer alan bütün çözümler, evde çalışma sistemine dair de bir fırsat oluşturuyor diyebiliriz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi açıklaması sonrasında tamamen uzaktan çalışma yöntemine geçiyor. Google uzaktan çalışma kararını Avrupa’dan sonra Kuzey Amerika’da da hayata geçirdi. 100 bine yakın elemanını uzaktan çalıştıracak. Twitter 4.900 çalışanının evden çalışmasını talep etti. Shopify, evden çalışmalarını istediği çalışanlarına gerekli ekipmanı almaları için 1.000 dolar ödeyeceğini duyurdu. Amazon ve Amerikan Merkez Bankası (Fed) de çalışanlara ‘home ofis’ seçeneği sundu.

Bu durum haliyle bir dönüşüm gerçekleştiriyor gibi görünüyor. Çünkü ülkemizde de home offis çalışmaları almış ve yükselmiş durumda. Bakalım karşımızda nasıl bir güncelleme olacak. Merakla bekliyoruz.

İlişkili Yazılar